Amerika' da Üniversite

Eğitim Yılı ve Başlangıç Tarihleri
Birçok üniversitede akademik yıl iki sömestrden oluşur. Bazı okullarda ise seçmeli yaz dönemiyle birlikte toplam üç veya dört dönemden oluşan 'quarter' sistemi uygulanmaktadır. Üniversiteler genellikle Eylül ve Şubat aylarında başlar, yılda 3 veya 4 semester eğitim veren bazı üniversitelerin bu 2 ana başlangıç tarihine ilaveten ara dönem başlangıçları da vardır. Öğrencilerin okula devam etmeleri gereken gün sayısı eyaletten eyalete değişmekle birlikte ortalama 180-190 gün arasındadır. amerikadaYabancı öğrencilerin çoğu üniversite eğitimlerine Eylül veya Şubat döneminde başlar. Amerikan üniversitelerinde kredi sistemi uygulanmaktadır ve derslerin kredisi genellikle o dersin haftalık saatiyle aynıdır. Genellikle bir ders üç ile beş kredi arasındadır. Birçok okulda dönemlik program 12 veya 15 krediden oluşur bu da bir dönemde 4 yada 5 derse tekabül eder. Yabancı öğrencilerin eğitim programlarına tam zamanlı olarak devam etmeleri gerekir.

Başvuru Koşulları

Amerika'da öğrenci kabul koşulları üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme farklılık göstermektedir. Her üniversite kendi kabul şartlarını belirler ve her başvuruyu ayrı bir şekilde değerlendirir. Bu nedenle de öğrenci başvuruları değerlendirilirken temel olarak öğrencinin öğrenim hayatında gösterdiği akademik ve sosyal başarılar göz önünde bulundurulur. Not ortalamaları, alınan derslerin içeriği, tamamlanan krediler, öğrencilerin sosyal alanlarda ne derece katılımcı olduğu gibi unsurlar başvuruların değerlendirilmesinde etkilidir.

Amerikan üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans başvuruları için gerekli sınavlar hakkında bilgi almak için sol taraftaki menüden SINAV HAZIRLIK KURSLARI linkine tıklayınız.

üniversite kampüsüAmerika' da lisans ve yüksek lisans eğitimi için planladığınız tarihten en az 6 - 9 ay önce işlemlere başlamanız tavsiye edilir. Çok fazla üniversite, dolayısıyla çok fazla seçenek ve buna bağlı olarak okulların istediği birbirinden faklı kriterler olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Okul seçimi, girilmesi gerekli sınavlar, üniversitelere başvuru gönderilmesi ve sonucun beklenmesi, vize hazırlık işlemleri, vize başvurusu için gerekli zaman aralığı dikkate alınmalıdır.

ABD' de Ücretsiz Danışmanlık Hizmeti Verdiğimiz Üniversiteler

ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı'nın portföyünde bulunan üniversiteler her bütçeye hitap eden, Dünya çapında saygın ve prestijli üniversitelerdir. Ayrıca birçok üniversitemiz not ortalaması ve eğitim başarılarına paralel olarak burs ve indirim fırsatları da sunmaktadır. Şuan itibariyle burslu ve indirimli eğitim alabileceğiniz üniversitelerimize Burslar indirimler linki vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.