Vize İçin Gerekli Genel Belgeler

Aşağıda belirtilen vize için gerekli belgeler listesi genel bir listedir ve vize için hazırlanacak evraklar konusunda fikir vermeyi amaçlamaktadır. Her ülke için özel olarak hazırlanmış ve eksiksiz bir vize başvurusu yapmanızı sağlayacak, ayrıntılı 'vize için gerekli belgeler listesi' ATA Yurtdışı Eğitim aracılığı ile yurtdışında eğitim görecek öğrencilere verilmektedir.

- En az altı ay geçerli pasaportunuz, eğer varsa eski pasaportlarınız.
- Vesikalık fotoğraf (Eğitim alınacak ülkeye göre fotoğraflarda olması gereken özelliklerle ilgili ATA Eğitim yardımcı olacaktır, fotoğraf sayısı her ülke için farklıdır.)
- Vize başvurusu için gereken ücret
İngiltere: £145 karşılığı TL.
Amerika: US$ 185
Avustralya: AUS$ 610 karşılığı TL.
Kanada: C$ 125
Malta: 60 €
Yeni Zelanda: US$ 135

- Türkiye' deki eğitim durumunuza ait belgeler.
- Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formları (Bu konuda ATA Yurtdışı Eğitim danışmanları size yardımcı olacaktır)
- Gideceğiniz eğitim kuruluşundan alınmış olan; kurs bedelini, bu bedelin ödenmiş olduğunu, nerede kalacağınızı, konaklamanın bedelini, haftada kaç saat ders alınacağını ve kursun hangi tarihler arasında olacağını gösterir kabul belgesi (Bu maddedeki belgeler ATA Yurtdışı Eğitim tarafından ücretsiz olarak getirilecektir.)
- Yurtdışında kalacağınız sürece geçiminizi ve masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösterecek belgeler.
- Türkiye' de gelir durumunuzu ve hayat standartınızı gösteren belgeler.
- Geçmiş ve şimdiki iş tecrübelerinize ait belgeler.
- Türkiye’ ye geri döneceğinizi ve ülkenizle kuvvetli bağlarınızın olduğunu gösteren belgeler.
- ATA Yurtdışı Eğitimin sizin için yazacağı referans mektubu.

Avustralya vizesi için Avustralya' dan getirilecek cricos kodunu içeren ön kabul belgesi gerekmektedir. (ATA Yurtdışı Eğitim' den bilgi alınız.)
Kanada vizesi için amaçlarınızı açıklayan niyet mektubu yazmanız gerekir. (örnekler için ATA Yurtdışı Eğitim' e başvurunuz.)
Amerika vizelerinde adına I-20 formu düzenlenmiş tüm öğrenciler bir defaya mahsus olmak üzere SEVIS ücreti ödemek zorundadırlar (ATA Yurtdışı Eğitim' den bilgi alınız.)
İngiltere vizesi, 6 aydan uzun süreli eğitim almak isteyen ve 6 aydan kısa süreli eğitim almak isteyen adaylar farklı vize kurallarına tabidir. (ATA Yurtdışı Eğitim sizi bilgilendirecektir.)

Vize başvurularınızın yapılması, her ülke için özel olarak hazırlanmış ve eksiksiz bir vize başvurusu yapmanızı sağlayacak gerekli belgeler listesi, bu belgelerin istenilen standartlarda hazırlanması, vize formlarının doldurulması gibi tüm danışmalık hizmetlerimiz ATA Yurtdışı Eğitim aracılığıyla yurtdışında eğitim alacak adaylar için ücretsizdir.