Avusturya Viyana' da Üniversite

Adım Adım Kayıt İşlemleri
Başvuru Belgeleri
Eğitim Giderleri
Viyana'da Eğitimin Avantajları

ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak ekonomik ve kaliteli eğitimin adresi olan Avusturya'da, Viyana Üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerimizin tüm kayıt işlemlerini gerçekleştirmekte, başvuru işlemlerinden konaklama ayarlanmasına, seyahat planlamasından vize işlemlerine kadar eksiksiz bir danışmalık hizmeti sunmaktayız.

Avusturya' da Danışmanlık Hizmeti Verdiğimiz Üniversiteler;
- Viyana Üniversitesi
- Viyana Teknik (Teknoloji) Üniversitesi
- Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi
- Viyana Tıp Üniversitesi

avusturya viyana üniversitesiViyana niversitesi; 1365 yılında kurulan Viyana Üniversitesi, Almanca eğitim veren Avrupa'nın en eski üniversitesidir. Birçok Nobel ödülü almış olan üniversite, 130 farklı ülkeden gelen toplam 74.000 öğrenciye (yaklaşık 16.000 yabancı öğrenci) 170 farklı alanda Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programı sunmaktadır. 6500 ü akademik personel olmak üzere 8600 civarında çalışanı, 60 dan fazla alanda faaliyet gösteren akademik enstitüleriyle Avusturya'nın en büyük eğitim ve araştırma kurumudur.

viyana teknik üniversitesiViyana Teknik Üniversitesi; 1815 yılında kurulan üniversite, o tarihten günümüze kadar Avrupa'nın en prestijli üniversitelerinden biri olmayı başarmıştır. Matematik, Fizik, Kimya, Mühendislik ve Mimarlık gibi farklı alanlarda toplam 8 fakülte ve 2000 in üzerinde akademik personel ile eğitim vermekte olan Viyana Teknik Üniversitesi özellikle yüksek teknoloji gerektiren alanlardaki çalışmalarıyla uluslararası alanda haklı bir şöhret kazanmıştır. Modern eğitim imkanları, 1.000.000 dan fazla akademik yayın içeren devasa kütüphanesi, Avrupa' nın en gelişmiş e-kitap ve online tabanlı eğitim imkanları ile her zaman en iyi olmayı hedefleyen üniversite, mezunlarının iş bulma oranındaki yüksekliğiyle de özellikle dikkat çekmektedir.
viyanada eğitim
Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi; 20.000 civarında Avusturyalı ve uluslararası öğrencisi ile sosyal bilimler alanında Dünya'nın en büyük ve köklü üniversitelerinden biridir. 1898 yılında kurulan üniversite 2000 li yıllara gelindiğinde 12 fakülte ve her yıl ortalama 1600 mezunu ile Avrupa'nın bilim merkezi haline gelmiştir.

Viyana Tıp Üniversitesi; 1365 yılından günümüze kadar tıp biliminin gelişimine katkı sağlayan ve bugüne kadar yapılan çalışmalarla hem Avusturya içerisinde hem de uluslararası platformlarda lider tıp üniversitelerinden biridir. Dünyanın en büyük tıp üniversitelerinden biri olan Viyana Tıp Üniversitesi 1000 in üzerinde akademik personeli ile 8000 den fazla öğrenciye eğitim vermektedir.

avusturyada yüksek lisansViyana Üniversitelerinin eğitim dili Almanca olduğu için Türkiye'den giden öğrenciler için Almanca Hazırlık Programı uygulanmaktadır. Orta düzeyde Almanca bilgisine sahip olan adaylar Ekim-Şubat ve Mart-Haziran dönemlerinde üniversiteler tarafından sunulan Almanca hazırlık kurslarına devam ederler. Hiç Almanca bilgisi olmayan adaylar ise başlangıçta Almanca hazırlık kurslarına katılmak mecburiyetindedir. Hazırlık eğitiminde Almanca kurlar halinde öğretilir ve bir kur 350 üniteden oluşur. Öğrencinin devam edeceği kur seviye tespit sınavı sonucunda belirlenir, öğrenciler eğitimlerine belirlenen kurdan başlar. Bazı bölümlere girmek için Almanca yeterliliğinin yanı sıra bazı ek yeterlilik sınavları da istenebilmektedir. (matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih gibi…)

Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrenciler lisans veya yüksek lisans (master) eğitimi alacakları bölüme başlayabilirler.

Kimler eğitim alabilir?

avusturyada üniversiteAvusturya - Viyana Üniversitelerinde Lisans eğitimi alabilmek için, Türkiye'de ÖSYM tarafından herhangi bir üniversitenin 4 yıllık lisans bölümüne yerleşmiş olmak gerekmektedir. Öğrenciler Viyana Üniversitesine sadece ÖSYM aracılığıyla yerleştikleri bölüm veya yakın bölümler için başvuru yapabilirler. Türkiye'de yerleşilen üniversiteye kayıt yaptırmak gerekmemektedir. Lise diplomasıyla birlikte sunulacak ÖSYM Yerleştirme belgesi ve ATA Yurtdışı Eğitim tarafından istenen diğer belgeler kayıt aşamasında yeterli olacaktır. Yüksek Lisans eğitimi için ise üniversite mezunu olmak ve ALES sınavına girmiş olmak gerekmektedir.

Öğrenim süresi lisans programları için seçilen bölüme göre 3 ile 4 yıl arasında, yüksek lisans programları için ise 2 ile 3 yıl arasında değişmektedir.

Viyana Üniversitelerinin YÖK denkliği bulunmaktadır.

Eğitim Başlangıç ve Son Başvuru Tarihleri

Avusturya' da akademik yıl iki farklı dönemde başlar, bu dönemler için son başvuru tarihleri aşağıdaki gibidir.

Kış dönemi için son başvuru tarihi 01 Eylül,
Yaz dönemi için son başvuru tarihi ise 01 Şubat' tır.

Önemli Not: Dönem kaybetmek istemeyen veya ÖSS / ALES gibi sınav sonuçlarını bekleyen adayların biran önce ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına başvurarak üniversite ön kayıt işlemlerini gerçekleştirmelerini tavsiye ediyoruz. Ön kayıt işlemlerini gerçekleştiren adayların kayıt için gerekli olan tüm belgeleri hazır olduğunda zaman açısından önemli avantajları olmaktadır.

ATA Yurtdışı Eğitim olarak Avusturya'da eğitim almak isteyen öğrencilere sunduğumuz hizmetler şunlardır.

Daha fazla bilgi ve Avusturya'da eğitimle ilgili merak ettiğiniz her türlü soru için lütfen bizimle irtibata geçiniz.