İngiltere' de Üniversite

İngiltere Üniversite Eğitimi Hakkında Temel Bilgiler
Lisans eğitimi süresi: İngiltere' de lisans eğitimi 3 yıldır.
Yüksek lisans eğitim süresi: İngiltere' de yüksek lisans eğitimi (master) çoğunlukla 1 yıldır. Çok az üniversitede 1,5 yıllık programlar vardır.
İngiltere'de eğitim alırken çalışma izni: Üniversite eğitimi gibi uzun dönem programlarda vizenizi aldığınız andan itibaren yasal çalışma izni vardır.
Eğitim başlangıç tarihleri: Üniversitelerin hemen hemen hepsi Eylül ayının son haftasında eğitime başlar. Çok az üniversite Eylül ayına ilaveten Ocak-Şubat dönemi için de öğrenci kabul etmektedir.
üniversite okumakGerekli sınavlar: İngilizce hazırlık eğitimi almak istemeyen adayların mutlaka TOEFL veya IELTS gibi resmi sınavlara girerek üniversitelerin istediği skorları almaları gerekir. İngilizcesi yeterli düzeyde olmayan adaylar ise üniversiteler bünyesinde sunulan İngilizce hazırlık programlarına katılabilir. Bölüm tercihi için ise her hangi bir sınav şartı bulunmamaktadır, istediğiniz bölümde eğitim görebilirsiniz.
Üniversite kabul şartları: En önemli kriter lisans eğitimi için lise mezuniyeti not ortalaması, yüksek lisans eğitimi için ise lisans mezuniyeti not ortalamasıdır. Her not ortalaması düzeyini kabul eden farklı üniversiteler mevcuttur.
Başvuru koşulları: Lisans eğitimi için lise mezunu olmak, yüksek lisans eğitimi için ise lisans mezunu olmak yeterlidir.
Ne zaman başvurmalı: İngiltere'de üniversite eğitimine başlamak istediğiniz tarihten 3 ay önce ATA Yurtdışı Eğitime başvurarak işlemlerinizi başlatmanızı tavsiye ederiz ancak üniversite başlangıç tarihine 1 ay kalaya kadar başvuru yapmanız halinde de kontenjanı henüz dolmamış üniversiteler için işlemlerinizi yetiştirebilir, eğitiminize zamanında başlamanızı sağlayabiliriz.
Ortalama eğitim maliyeti: Ortalama eğitim maliyetleri yıllık 8.000 - 9.000 GBP civarındadır. Sözel bölümlerde bu maliyetler yıllık 4.500 - 5.000 GBP ye kadar düşerken, laboratuvar ağırlıklı bölümlerde ve bazı üniversitelerde yıllık 13.000 - 14.000 GBP ye kadar çıkabilmektedir.
Eğitim dili: Eğitim dili İngilizce' dir.
İşlemlere başlamak için ne yapmalıyım? Eğer İngiltere'de üniversite eğitimi almaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken şey eğitim almak istediğiniz bölüme karar vermek ve bu eğitim için ne kadarlık bir bütçe ayırabileceğinizi planlamaktır. Sonrasında ücretsiz danışmalık hizmeti verdiğimiz anlaşmalı Üniversite Listemiz üzerinden inceleyerek eğitim almak istediğiniz üniversiteleri seçmeniz gerekmektedir. Bu seçimi de yaptıktan sonra geriye kalan tüm işlemler, başvurudan konaklamaya, vize danışmanlığından seyahat planlamasına kadar ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanları tarafından eksiksiz bir şekilde organize edilecektir. Eğer üniversite araştırması yapmak istemiyor veya yapamıyorsanız, eğitim almak istediğiniz bölümü bize bildirerek başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanları mevcut durumunuza göre en uygun üniversiteleri belirleyecek ve işlemlerinizi tamamlayacaktır.

Yukarıda İngiltere'de üniversite eğitimi almak isteyen adayların bilmesi gereken özet bilgileri bulabilirsiniz, daha detaylı bilgi için aşağıdaki bilgileri inceleyebilir veya bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Üniversitelere başvuru ve eğitim başlangıç tarihleri

İngiltere eğitim sistemi öğrenci kabulünde esnek davranmaktadır. Normalde akademik yıl Eylül-Ekim aylarında başlamaktadır. Bazı üniversitelerde akademik yıl başlangıç tarihi öğrencinin başvurusunun kabulüne göre ara dönemlerde de başlamaktadır. İngiltere eğitim sistemi her biri on iki ile on dört hafta arasında değişen üç önemli bir süreçte tamamlanır. Eğitim dönemi Haziran veya Temmuz ayında sona erer ve yaz tatili dönemine girilir. ATA Yurtdışı Eğitim Danışmalığı olarak anlaşmalı olarak çalıştığımız ve tüm işlemlerinizi ücretsiz yürüttüğümüz üniversitelerden birinde eğitim almayı seçerseniz aşağıdaki tarih aralıklarına göre başvurularınızı yapmanızı tavsiye ederiz.

Eylül - Ekim döneminde başlamak için, 01 Ağustos' dan önce
Ocak - Şubat döneminde başlamak için ise, 01 Kasım' dan önce bize başvurmanızı tavsiye ederiz.
ingilterede üniversite
Eğer başvurmak istediğiniz üniversite veya bölüm fazla talep görüyorsa veya sıralamalarda üstlerdeyse başvurularınızı yukarıda belirtilen tarihlerden daha önce yapmanız gerekebilir. Dolayısıyla başvurularınızı hiç bir zaman son dakikaya bırakmamanız önemlidir. Ancak eğitim görmek istediğiniz alanda, üniversite hala başvuru kabul ediyor ve kontenjanları dolmamış ise eğitim başlangıç tarihinden çok kısa bir süre önceye kadar da başvurular yapılıp kabul işlemleri tamamlanabilir.

İngiltere üniversitelerine başvuru koşulları

İngiltere' de öğrenci kabul koşulları üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme farklılık göstermektedir. Her üniversite kendi kabul şartlarını belirler ve her başvuruyu ayrı bir şekilde değerlendirir. Bu nedenle de öğrenci başvuruları değerlendirilirken temel olarak öğrencinin öğrenim hayatında gösterdiği akademik ve sosyal başarılar göz önünde bulundurulur.

Türkiye'de 3 yıllık lise eğitimini tamamlayıp İngiltere' de lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerden foundation programı bitirmiş olmaları veya A Level Diplomaları istenmektedir. Kimi zaman yabancı dilde eğitim veren iyi bir liseden iyi dereceli bir diploma ile mezun olmak İngiltere'de bir üniversitenin ilk yılına başlamak için foundation'a gerek kalmadan kabul imkanı sağlayabilmektedir. 4 yıllık lise mezunları ise ATA Yurtdışı Eğitimin anlaşmalı olarak çalıştığı birçok üniversitede 3 yıllık lisans eğitimine doğrudan başlayabilmektedir. İngiltere' de Yüksek Lisans' a başvurabilmek için lisans diplomasına sahip olmak yeterlidir.

Lisans veya Yüksek Lisans eğitimi öncesinde İngilizce hazırlık eğitimi almak istemeyen adaylar için TOEFL veya IELTS gibi uluslararası dil sınavlarından yeterli puan almak zorunluluğu vardır. TOEFL / IELTS gibi sınavlardan yeterli puanları alabilecek durumda değilseniz üniversite eğitimi öncesinde İngilizce hazırlık eğitimi alabilme şansınız da bulunmaktadır. Her üniversitenin TOEFL / IELTS kabul puanı farklı olmakla birlikte birçok üniversitede TOEFL min. 213 (IBT 79), IELTS min. 6.0 şartı aranmaktadır.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiğimiz üniversiteler

ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı'nın portföyünde bulunan üniversiteler her bütçeye hitap eden, Dünya çapında saygın ve prestijli üniversitelerdir. Ayrıca birçok üniversitemiz not ortalamanıza ve eğitiminiz süresince ki başarılarınıza paralel olarak burs ve indirim fırsatları da sunmaktadır. Şuan itibariyle burslu ve indirimli eğitim alabileceğiniz üniversitelerimize Burslar indirimler linki vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.