İngiltere Üniversitelerinde Lisans Eğitimi

üniversite kütüphanesiİngiltere'de üniversite eğitimi 3 yıl sürer, diş hekimliği, tıp ve mimarlık gibi programlar daha uzun sürelidir. İskoçya' da lisans eğitimi ise bizdeki gibi 4 yıldır. Ancak Türkiye' de 3 yıllık lise mezunu ve 18 yaşın altındaki Türk öğrenciler için lisans eğitimi alacağınız alana hazırlanmanızı sağlayan, bir yıl süreli foundation programı verilir. 4 yıllık lise mezunları ise bazı durumlarda doğrudan 3 yıllık lisans eğitimine başlayabilirler. ATA Yurtdışı Eğitim olarak anlaşmalı olarak çalıştığımız birçok üniversitede Türkiye'de 4 yıllık lise mezunu adayları foundation okutmadan doğrudan lisans eğitimine başlatabilmekteyiz. İngiliz öğrenciler için lisans eğitiminden önce temel olarak alınması gereken geçerli ön eğitim A-Level'dır. Foundation eğitimi ve A-Level diploması aynı şey değildir ve kesinlikle foundation eğitimi, A-Level yerine geçmemektedir. Foundation eğitimi, 1 yıl süren ve özellikle yabancı öğrenciler için A-Level eğitimine alternatif olarak geliştirilmiş hızlı bir ön eğitim biçimidir ancak İngiliz üniversitelerinin tamamı tarafından tanınmaz. İngiliz öğrenciler için üniversite eğitimi 2 yıl A-Level ve 3 yıl lisans olmak üzere toplam 5 yıldır. Foundation eğitiminin en önemli avantajı yabancı öğrenciler için toplam eğitim süresini 5 yıldan 4 yıla indirmiş olmasıdır fakat (başarılı bir öğrenciden bahsediyorsak) öğrencinin Foundation yılı sonunda Cambridge veya Oxford üniversitelerine kabul edilme ihtimali yoktur. Bu iki üniversite de A-Level diplomasını zorunlu kılar. Ayrıca tıp, veterinerlik gibi klinik alanlarda üniversite okumak isteyen öğrenciler için A-Level eğitimi zorunludur.

Lisans dereceleri aşağıdaki şekilde gruplandırılmaktadır;

• Bachelor of Science (BSc) Fen konularında lisans derecesi
• Bachelor of Arts (BA) Sosyal konularda lisans derecesi
• Bachelor of Medicine (MB) Tıp konusunda lisans derecesi
• Bachelor of Law (LLB) Hukuk konusunda lisans derecesi
• Bachelor of Education (BEd) Eğitim konusunda lisans derecesi
• Bachelor of Engineering (BEng) Mühendislik konusunda lisans derecesi
• Bachelor of Architecture (BArch) Mimarlık konusunda lisans derecesi

A-Level ve Foundation Nedir?

A-Level, İngiliz eğitim sistemine göre liseden mezun olan öğrenci üniversiteye başlayabilecek yeterliliğe sahip değildir ve hangi bölümde, hangi üniversitede okuyabileceğini saptamak için ek bir eğitimden geçmesi gerekmektedir. A-Level (Advanced Level) 2 yıl süren bir eğitimdir ve öğrenci eğitimi süresince toplamda 3-4 ders almaktadır. 2 yıllık eğitimin ardından 3 yıllık üniversite eğitimiyle birlikte lisans eğitimi toplam 5 yıl sürmektedir. Sene içindeki başarısına ek olarak yıllık A-Level başarısı Haziran ayında yapılan sınavlar sonucunda belli olmaktadır. Ağustos ayında sınav sonuçları belli olan öğrencilerden yeterli skoru alamayan öğrenciler Ocak ayında yeniden sınava girebilmektedirler. Bu sınav sonuçları ise Mart ayında belli olmaktadır. A-Level eğitimi gerçekten sıkı ve zor bir eğitim sürecidir. Bu eğitimi tamamlayan her öğrenci mutlaka bir üniversiteye yerleşmeye hak kazanmıştır. Başarı notu ne kadar yüksek olursa, öğrenci o kadar iyi üniversitelere kabul edilebilmektedir. A-Level aynı zamanda bu eğitim süresince alınan her dersin sonunda verilen belgenin ismidir. Örneğin; A-Level eğitimi süresince, edebiyat, hukuk ve iletişim derslerini almış olan bir öğrenci eğer her üç derste de başarılı olursa edebiyat A-Level diploması, hukuk A-Level diploması ve iletişim A-Level diploması olmak üzere üç ayrı belge almaya hak kazanmaktadır.yüksek lisans

A-Level lisans öncesi hazırlık eğitimi olduğu için; öğrenciler, üniversitede okumayı planladıkları alanlara göre ders ve A-Level bölümü seçmelidir. Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi, London School of Economics gibi popüler ve Dünya çapında yoğun ilgi gören üniversiteler sadece A-Level diploması ile başvuru kabul etmektedir.

Foundation, iki yıllık standart A-Level eğitiminin yerine daha hızlı ve yoğun bir eğitimle üniversiteye girişi sağlayan özellikle yabancı öğrenciler için geliştirilmiş 1 yıllık bir programdır. Foundation year eğitimi, daha çok yabancı öğrenciler için tasarlanmış olmasına rağmen yine de en az IELTS 4.5 veya 5.0 seviyesinde İngilizce bilgisi istenmektedir. Bu kurslar ya üniversiteler bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları kolejler tarafından verilir. Alınan dersler, üniversitede okutulacak konulardan oluşur ve İngilizce' nin gelişimine de yardım sağlar. 1 yıllık Foundation eğitimine artı olarak 3 yıllık üniversite eğitimi ile toplam 4 yılda lisans eğitimi tamamlanabilmektedir. İngiliz üniversitelerinin tamamı Foundation eğitimini, lisans eğitimine başlayabilmek için yeterli saymamaktadır. Foundation yaklaşık 60 kadar üniversite tarafından kabul edilmekte ve eğitimin ardından sadece bu üniversitelere devam edebilme imkanı bulunmaktadır. Bir yıllık Foundation eğitiminin ardından bütün üniversitelere girilebileceği şeklinde yanlış yönlendirmeler öğrencilerin zaman ve para kaybına sebep olmaktadır ve bir yıllık Foundation eğitimi tıp, diş hekimliği gibi klinik bölümler ve isim yapmış üniversiteler tarafından kabul edilmemektedir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer bir noktada bir yıllık Foundation eğitiminin ardından bir yıl daha A-Level eğitimi alarak A-Level diploması alınamamaktadır. ATA Yurtdışı Eğitim anlaşmalı olarak çalıştığı bazı üniversitelerde Foundation eğitimini lisans eğitimin bir parçası olarak saydırabilmekte, öğrencilerimiz YÖK denkliği sorunu olmadan ve bir yıl daha az eğitim alarak toplam 3 yılda mezun olabilmektedir.

ATA Yurtdışı Eğitim tüm işlemlerinizi Türkiye kayıt ofisi olduğu ve anlaşmalı olarak çalıştığı Üniversite Listemiz de bulunan okullar için ekstra bir ücret almadan gerçekleştirmektedir. Eğer İngiltere'de lisans eğitimi düşünüyorsanız ATA Yurtdışı Eğitim tecrübesi ve güvencesiyle kayıt olabilir, kayıttan konaklamaya tüm işlemlerinizi tecrübeli eğitim danışmanlarımız aracılığıyla ücretsiz olarak tamamlayabilirsiniz.