Kanada' da Üniversite

Kanada'da lisans eğitimi almak veya master yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Her bütçeye hitap eden Kanada'daki üniversitelerimize ATA Yurtdışı Eğitim tecrübesi ve güvencesiyle kayıt olabilir tüm işlemlerinizi tecrübeli eğitim danışmanlarımız aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Eğer İngilizceniz yeterli düzeyde değilse sorun değil, üniversite eğitimi öncesinde hazırlık eğitimi alabilir ve sonrasında dilediğiniz bölümde üniversite eğitimine başlayabilirsiniz. ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak yurtdışında anlaşmalı olarak çalıştığımız ve ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiğimiz üniversitelere her yıl yüzlerce öğrencinin kayıt işlemlerini yapıyor, bu öğrencilerimizin kayıttan konaklamaya, uçak biletinden vize danışmanlığına tüm işlemlerini eksiksiz bir şekilde gerçekleştirerek güvenli bir ortamda, istedikleri bölümde eğitim almalarını sağlıyoruz.

Eğitim Yılı ve Başlangıç Tarihleri

Bir akademik yıl genelde 2, bazı üniversitelerde ise 3 sömestirdir. Bu sebeple birçok üniversitede hem Ocak hem de Eylül ayında eğitime başlamak mümkündür. Eylül'de başlayacak programlar için en geç Ağustos, Ocak ayında başlayan programlar için ise en geç Aralık ayında ATA Yurtdışı Eğitim'e başvuru yapmış olmak gerekir.

Eğitim Sistemi

Kanada'da üniversiteye giriş için özel sınavlar yoktur. Her üniversite kendi kabul şartlarını kendi belirler ve her başvuru bireysel olarak değerlendirilir. Kanada üniversiteleri Fransız college ve İngiliz üniversite sisteminden esinlenerek bugünkü halini almıştır. Bu yüzden bazı üniversiteler aynı zamanda college diye de anılırlar.

kanadada üniversiteKanada'da ülke genelinde çok sayıda üniversite ve üniversite kolejleri bulunmaktadır. Kanada üniversiteleri kaliteli eğitimleri, araştırmaları ve bilimsel yayınları açısından dünyaca ünlüdür ve uluslararası alanda kabul görmektedirler. Kanada üniversitelerinden alınan dereceler prestij açısından Amerikan ve İngiliz üniversitelerine eşdeğer kabul edilmekte olup, Kanada üniversitelerinin büyük bir kısmı devlet üniversitesidir.

Kanada üniversiteleri, birbirinden farklı bilim dallarında lisans eğitiminden doktoraya kadar tüm alanlarda diploma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca çok çeşitli sertifika programları ve profesyonel amaçlı programlar da mevcuttur. Üniversitelerin eğitim ücretleri bulunduğu bölgeye, kurumun yapısı ve sunduğu programlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Dönem olarak eğitim genelde Eylül ve Mayıs arasındadır ama bazı üniversitelerde 3 dönemli eğitim de uygulanmaktadır.

Başvuru Koşulları

Kanada'da öğrenci kabul koşulları üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme farklılık göstermektedir. Her üniversite kendi kabul şartlarını belirler ve her başvuruyu ayrı bir şekilde değerlendirir. Bu nedenle de öğrenci başvuruları değerlendirilirken temel olarak öğrencinin öğrenim hayatında gösterdiği akademik ve sosyal başarılar göz önünde bulundurulur. Not ortalamaları, alınan derslerin içeriği, tamamlanan krediler, öğrencilerin sosyal alanlarda ne derece katılımcı olduğu gibi unsurlar başvuruların değerlendirilmesinde etkilidir.

Kanada' nın resmi olarak İngilizce ve Fransızca olmak üzere 2 dili vardır. Ancak Kanada üniversitelerine devam edebilmek için öğrencinin iki dili de bilmesi gerekmez. Fransızca eğitim veren okullar Fransızca dilinin yaygın olarak konuşulduğu Québec eyaletindedir. Diğer eyaletlerin tamamında eğitim dili İngilizce'dir. ATA Yurtdışı Eğitim olarak Kanada'da öğrenci gönderdiğimiz üniversitelerimizin tamamının eğitim dili İngilizcedir. İngilizce eğitim veren bir üniversitenin programlarına kabul edilebilmek için TOEFL, IELTS veya TOEIC gibi uluslararası dil sınavlarından yeterli puan almanız veya üniversite eğitimi öncesinde İngilizce seviyenize göre 3 ay ile 1 yıl arasında değişen bir süre hazırlık eğitimi almayı kabul etmeniz gerekir. TOEFL ve TOEIC gibi sınavlar birçok üniversite tarafından kabul görürken, bazı okullar kendi özel sınavlarını veya IELTS sınavını da kabul etmektedir.

Üniversite Hazırlık Kursları

Türkiye'den Kanada' da bir üniversiteye geçiş yapılabilir mi?

Türkiye' de üniversite eğitimi alırken, Kanada' da bir üniversiteye geçiş yapmak (transfer) veya ön lisans mezunlarının eğitimlerini lisans derecesine tamamlamaları mümkündür. Fakat üniversitelerin dersleri ve ders içerikleri %100 birbirine uymadığından, derslerden tam kredi transferi mümkün olmaz. Bir Kanada üniversitesine transfer olup lisans diploması alabilmek için en az iki sene o üniversitede okumak gerekmektedir.

Ücretsiz Danışmanlık Hizmeti Verdiğimiz Üniversiteler

ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı'nın portföyünde bulunan üniversiteler her bütçeye hitap eden, Dünya çapında saygın ve prestijli üniversitelerdir. Ayrıca birçok üniversitemiz not ortalamanıza ve eğitiminiz süresince ki başarılarınıza paralel olarak burs ve indirim fırsatları da sunmaktadır. Şuan itibariyle burslu ve indirimli eğitim alabileceğiniz üniversitelerimize Burslar indirimler linki vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Kanada Eğitim Sistemi

TOEFL Sınavı

Kanada Yaz Okulları