Avustralya' da Üniversite

Eğitim Yılı ve Başlangıç Tarihleri
Avustralya' da eğitim yılı kuzey yarım küredeki İngiltere, Amerika, Kanada ve diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak Şubat ayında başlar. Haziran ayında Türkiye'de lise yada lisans eğitimini tamamlayacak öğrenciler için bu 6-7 aylık süre, İngilizce bilgilerini yeterli seviyeye getirmek veya üniversite hazırlık kursu almak için iyi bir fırsattır. Şubat ayından Aralık ayına kadar devam eden akademik eğitim yılı için son başvuru tarihi Ekim ayının ilk haftasıdır. Birçok üniversite ve meslek okulu Şubat ayına ilave olarak Ağustos-Eylül aylarında da öğrenci kabul etmektedir.

Eğitim Sistemi
avustralyaAvustralya üniversitelerinin tamamı devlet tarafından finanse edilir. Devlet tarafından denetlendikleri ve desteklendikleri için belirli kural ve standartlara uymak zorundadırlar. Avustralya eğitim sistemi İngiliz sistemine yakındır, üniversite diplomaları bütün dünyada ve ülkemizde de YÖK tarafından kabul görmektedir.

Avustralya üniversiteleri endüstriyel sektörlerle çok yakından çalışmakta ve yüksek derecede öğretmen katılımı içeren modern ve dinamik eğitim ortamlarının da yardımıyla teorik bilgiyle, iş tecrübesini birleştirmek isteyen öğrencilere büyük fırsatlar sunmaktadır.

Başvuru Koşulları
Avustralya'da üniversite ve master eğitimleri için kesin sınırlarla belirlenmiş bir akademik başvuru şartı yoktur. Her üniversite başvuru ve kabul koşullarını kendisi belirler ve başvuruları değerlendirerek uygun gördüğü öğrencileri kabul eder. Avustralya üniversitelerine başvuru hakkında daha detaylı bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Avustralya üniversitelerine giriş yada başvuru koşullarında belirli bir sınav kriteri bulunmamaktadır. Üniversiteler öğrencinin lise ve lisans eğitiminin içeriğini inceler, not ortalamalarına bakar. Bu sebeple, lisans eğitimi alınmak isteniyorsa lise not dökümünün, yüksek lisans (master) için ise 4 yıllık lisans eğitimi not dökümünün (transcript) diğer belgelerle birlikte ATA Yurtdışı Eğitime sunulması gerekir. Avustralya'da her not ortalaması düzeyini kabul eden farklı üniversiteler mevcuttur. Bazı üniversiteler ise başvurulan bölüme ve içeriğine göre belirli derslerin başarı ile tamamlanmış olmasını bekler.

Avustralya' da yüksek lisans (master) programlarına başvurmak için Türkiye' de 4 yıllık bir lisans derecesine sahip olmak yeterlidir. MBA programları için üniversiteler, başvuru ve kabul şartı olarak en az 1-2, en fazla 5 yıllık iş deneyimi aramaktadır.

İngilizce hazırlık eğitimi almadan, doğrudan üniversite başvuruları için istenen minimum İngilizce sınav skorları genellikle IELTS: 6.0 - TOEFL: 213 civarındadır.

İngilizce hazırlık eğitimi alarak Avustralya' da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için ATA Yurtdışı Eğitim farklı alternatifler sunmaktadır.

Hazırlık Yılı ( Foundation ) Nedir ?
Avustralya' da bir öğrenci lisans eğitimine başlamadan önce toplam 12 yıl eğitim alır fakat bu süre Türkiye' de 3 yıllık lise mezunları için 11 yıldır. Bu sebeple lise eğitimini 3 yılda tamamlayan Türk öğrencileri lise eğitimlerinden sonra mutlaka 1 yıl üniversite hazırlık yılı ( Foundation ) okumak zorundadır. Hazırlık yılında hedeflenen amaç yabancı öğrencilere kendi ülkelerinde gördükleri öğrenimden Avustralya' da ki üniversite öğrenimine eksiksiz geçiş yapabilmeleri ve öğrenimlerine devam edebilmeleri için gerekli bilgi ve becerileri sağlamaktır. Hazırlık yılının içerikleri sözel, işletme veya fen gibi dallara ayrılmıştır. ATA Yurtdışı Eğitim lisans derecesi için eğitim almak istediğiniz alana göre sizi uygun dalda foundation sınıfına yerleştirir ve daha sonra gireceğiniz lisans bölümü için de geçici (şartlı kabul) bir yer ayırırlar.

- Üniversite Hazırlık Kursları

Türkiye' den, Avustralya' da bir üniversiteye geçiş yapılabilir mi?
üniversitelerTürkiye üniversitelerinde eğitim alırken, Avustralya' da bir üniversiteye geçiş yapmak (transfer) mümkündür. Fakat her iki üniversitenin de dersleri ve ders içerikleri %100 birbirine uymadığından, derslerden tam kredi transferi sağlanması çoğu zaman mümkün olmaz. Bu sebeple, Avustralya' da bir üniversiteye transfer olunduğunda eğitim süresi uzayabilir. Bir Avustralya üniversitesine transfer olup, lisans diploması alabilmek için en az iki sene o üniversitede okumak gerekmektedir.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiğimiz üniversiteler