Almanya' da Üniversite

Sunduğumuz Hizmetler
Hangi Üniversite
Başvuru Belgeleri
Başvuru Tarihleri
Eğitim Dili
Almanya Adım Adım Başvuru

Önemli Not: ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Almanya' da Üniversite konusunda sadece e-mail üzerinden hizmet/bilgi vermektedir. Ofislerimizde veya telefonda bilgi verilmemektedir. Almanya'da üniversite eğitimi konusunda ofislerimizde görüşme yapılmamaktadır.

Almanya'da Üniversite Başvuru Şartları ve Koşullar
Almanya'da Lisans: Almanya' da bir devlet üniversitesine lisans eğitimi başvurusu yapabilmenin öncelikli şartı Türkiye' de ÖSYM tarafından 4 yıllık bir lisans programına yerleştirilmiş olmak VEYA Almanca yeterliliği ispatlayan TestDaf sınavından 16 puan (4 bölümün her birinden 4 puan ve üzeri almak gerekir) üstü alıp aynı zamanda üniversite birinci basamak sınavından 185 puan üzeri almaktır. almanya üniversite eğitimiYerleşilen üniversitenin niteliğinin veya alınan puanın bir önemi yoktur. Öğrenciler sadece Türkiye' de kabul aldıkları bölümde veya yakın bölümlerde Alman üniversitelerinde eğitim alabilirler ve farklı bölümlere başvuramazlar. Bazı üniversiteler ve bölümler 2 yıllık veya 4 yıllık Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) ve 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu (MYO) na yerleşen, kayıt olan ve aktif olarak eğitim almakta olan veya mezun olan adaylarıda kabul etmektedir.

Almanya'da Yüksek Lisans: Almanya' da bir devlet üniversitesine Yüksek Lisans başvurusu yapabilmenin öncelikli şartı Türkiye' de ÖSYM tarafından 4 yıllık bir üniversite programına yerleştirilmek ve bu bölümden başarı ile mezun olmaktır. İstisnai olarak bazı üniversiteler ALES sınavına girmiş olmayı da isteyebilmektedir. Türkiye’de 4 yıllık bir üniversiteden başarı ile mezun olan tüm öğrenciler Alman Üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alabilirler.

Transfer Öğrenci: Halen bir üniversitede lisans veya yüksek lisans eğitimi eğitimi alan öğrencilerde, kendi bölümlerinde Almanya’da üniversiteye yatay geçiş yapabilirler. Yatay geçiş yoluyla Almanya’da bir üniversiteye transfer olmak isteyen öğrencilerin hazırlaması gereken belgelere ilave olarak ayrıntılı ders içeriklerini alması gerekir.

2000 li yıllardan itibaren itibaren uygulamaya konulan yeni Alman eğitim sistemine göre, Almanya’ da Lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans (Master) eğitimi ise 2 yıldır. Eskiden 5 yıl olarak bir bütün halinde verilen eğitim yavaş yavaş değişmeye başlamış ve birçok üniversitede eskiden olduğu gibi bir bütün halinde değil, birbirinde bağımsız olarak sunulmaya başlanmıştır.

Almanya Üniversite Eğitim Fiyatları, Yaşam Masrafları

Almanya' da Lisans ve Yüksek Lisans fiyatları devlet üniversitelerinde son derece ekonomiktir. Üniversitelere Türkiye’de olduğu gibi sadece dönemlik harçlar ödenir ve bu harçlar ortalama 400-500 Euro civarındadır. Üniversite öğrenci yurtlarında konaklama ise aylık ortalama 150-200 Euro' dur. Toplu taşıma araçlarını üniversite öğrencileri ücretsiz olarak kullanabilmektedir. Ayrıca Almanya yüksek öğrenimde eğitim alan yabancı öğrencilere yıllık 90 tam veya 180 yarım gün yasal çalışma izni vermektedir. 1 saatlik çalışma ortalama 7 Euro kazanç sağlamaktadır. Örneğin 90 gün ve günde 8 saat çalışan bir öğrenci (90 gün x 8 saat x 7 Euro) 5.040 Euro kazanabilir.