Amerika Üniversitelerinde Lisans Eğitimi

Amerika'da 8000 in üzerinde devlete bağlı yada özel yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır. Amerikan eğitim sisteminde kolej (college) ve üniversite, yüksek okul anlamına gelmektedir. Kolejlerle üniversiteleri birbirinden ayıran en önemli özellik, kolejlerin yüksek lisans programları sunmamalarıdır.

amerika lisansAmerikalı öğrenciler, temel eğitimin sonunda lise (high school) diploması elde ederler ve kolej veya üniversitelere girmeye hak kazanırlar. Lise eğitiminden sonra öğrenciler ACT (American College Test) / SAT (Scholastic Assessment Test) gibi sınavlara girerler. SAT / ACT skorları öğrencilerin 17-18 yaşlarında hangi üniversite ve kolejlere gidebileceğini belirler. Amerika' nın en iyi üniversitelerinde (ilk 50-100 üniversite gibi) lisans eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için de aynı durum söz konusudur. Pek çok iyi ve seçkin üniversiteye girebilmek için öğrencilerden SAT / ACT skorları da istenebilir. YÖK denkliği olan ortalama bir üniversitede eğitim görmek isteyen Türk öğrenciler, SAT / ACT gibi sınavlara girmeden de 4 yıllık lisans eğitimine başlayabilirler.

Amerikan üniversitelerinde kredi sisteminin uygulandığını belirtmiştik. 60 kredilik bir programa devam edilerek iki yılda ön lisans diploması alınabilmektedir. 4 öğrenim yılında ortalama 120 kredi karşılığında lisans diploması alınmaktadır. Bazı üniversitelerde yaz okullarına devam edildiğinde bu süre üç yıla kadar indirilebilir. Tıp, mimarlık gibi dallarda ise eğitim süresi 5-6 yıla çıkabilmektedir. Ön lisans diplomasına sahip olabilmek için 60+ kredi, Lisans diploması için 120+ kredi gerekmektedir. ABD' de ilk 30 krediyi tamamlayan öğrenciye Freshmen, 60 krediyi tamamlayan öğrenciye Sophomore, 90 krediyi tamamlayan öğrenciye Junior, 90+ krediyi tamamlayan öğrenciye Senior denir. Not kriteri şu şekildedir; A: Mükemmel, 4 puan - B: İyi, 3 puan - C: Orta, 2 puan - D: Orta Altı, 1 puan - F: Başarısız, 0 puan

ATA Yurtdışı Eğitim tüm işlemlerinizi Türkiye kayıt ofisi olduğu ve anlaşmalı olarak çalıştığı, Üniversite Listemiz de bulunan okullarda eğitim almak isteyen adaylar için ekstra bir ücret almadan gerçekleştirmektedir. Eğer Amerika'da lisans eğitimi düşünüyorsanız ATA Yurtdışı Eğitim tecrübesi ve güvencesiyle kayıt olabilir, kayıttan konaklamaya tüm işlemlerinizi tecrübeli eğitim danışmanlarımız aracılığıyla ücretsiz olarak tamamlayabilirsiniz.

- Üniversite Hazırlık Kursları