Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Genel Bilgiler:
Ukrayna, Avrupa’nın güneydoğusunda yer almaktadır ve 603,628 km² lik yüzölçümü ile Avrupa kıtasındaki en büyük ülkedir. Sınır komşuları Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Moldova, Belarus ve Rusya' dır. Ukrayna’nın başlıca geçim kaynakları endüstri ve tarıma dayalıdır. Ukrayna doğal kaynakları ile de Avrupa’nın tahıl ambarı olarak adlandırılmaktadır.
ukrayna üniversite eğitimi
Ukrayna’nın coğrafi yapısı, geniş düzlüklerden oluşmuştur ve Doğu Avrupa Bloğu’nun büyük bir kısmını kaplamaktadır. Ukrayna’nın ortasında kuzeyden güneye doğru Dnepr Nehri’nin aktığı Dnepr Ovası bulunmaktadır. Diğer ovalar Karadeniz ve Azov Denizi kıyıları boyunca, Ukrayna’nın güneyinde bulunmaktadır. En güney bölgede Crimean Yarımadası’nda ise hem ovalar hem de dağlara rastlamak mümkündür. Ülkenin batısında Carpathian Dağları 240 km den geniş bir alanı kaplamaktadır.

Ukrayna, ılıman iklim kuşağında yer almaktadır ve yılda yaklaşık 400-600 mm yağış düşer. Güney bölgesi dışında çok sert soğuklar yaşanmaz; kışlar ılık geçer. Yazlar ise sıcak ve kuraktır, nadiren yağış alır.

Hava sıcaklıklarının genellikle ılıman olması sebebiyle ülke tarım için elverişlidir. Ülkede buğday, mısır, karabuğday, kırmızı ve yeşil sebzeler, çok çeşitli meyveler, kavun ve taneli meyveler üretilmektedir. Ukrayna aynı zamanda Dünya'nın en önemli şeker üreticilerinden birisidir. Ülkede üretilen şeker ithalat ve ihracat için büyük önem taşımaktadır.

Ülke, demir, kömür, petrol gibi doğal kaynaklar bakımından da çok zengindir. Bu sebeple de endüstrisi gelişmiştir. Sanayi genelde Kiev, Kharkiv, Odessa, Dnepropetrovsk, Donetsk, Zaporozhe, Dneprodzerzhinsk, Lvov, Nikolayev gibi büyük şehirlerde odaklanmıştır. Uçak, gemi, tır ve otobüs, araba ve ağır lokomotifler, bilgisayarlar ve elektronik eşyalar, tarım makinelerinin üretimi yaygındır. Odessa, Sevastopol, Nikolayev, Kherson ve Kerch, Ukrayna’nın başlıca limanlarıdır.

Eğitim Ücretleri ve Yaşam Masrafları

Ukrayna eğitim sistemi dünyanın sayılı gelişmiş sistemleri arasında gelir, yerli ve yabancı pek çok öğrenciye çok çeşitli eğitim fırsatları sunulmaktadır. Ukrayna’da 400 e yakın yüksek öğretim kurumu (üniversite) bulunmaktadır. Bunların arasında 200 tanesi eyalet, 93 tanesi özel ve kalanlar da belediyelere ait kurumlardır. Ukrayna eğitim ücretlerinin makul olması, dünyaca tanınan bir ülke olması, İngilizce eğitimi alabilme imkanı ve öğrencilerin eğitim hayatı boyunca yurtdışı tecrübe edinmesine imkan tanıması gibi sebeplerle çok popüler bir merkez haline gelmiştir.

Para birimi:
Ulusal para birimi "Hrivna" (UHR) dır. Yabancı parayı Hrivna’ya çevirebilmek için bankalar, döviz büroları ve uluslararası havaalanı kullanılabilir. Alış veriş ve hizmet için hrivna kullanılırken, bazı işletmeler ABD doları ile de ödeme kabul etmektedirler. Uluslararası ödemelere açık bir kredi kartı da pek çok dükkan, otel, ulaşım firmaları, restoran ve barlarda geçerlidir.

Ulaşım:
Kiev’den 36 km uzaklıkta kurulmuş olan Borispol Uluslararası Havaalanı, ülkenin en önemli hava yolu ulaşım noktasıdır. Borispol Havaalanı’ndan Kiev’e taksi, servis veya otobüs ile ulaşım mümkündür. Yada seçtiğiniz ve kayıt olduğunuz üniversitenin havaalanı karşılama servisini de kullanabilirsiniz. Bu servisleri nasıl kullanabileceğinizi kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra ve gitme etabına geldiğinizde ATA Yurtdışı Eğitim'den öğrenebilirsiniz. Borispol Havaalanı’nın dışında, Simferopol, Odessa, Dnepropetrovsk ve Donetsk’den uluslararası uçuşlar düzenlenmektedir. Ukrayna’nın, Bulgaristan, Almanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya gibi ülkelere uluslararası demiryolu bağlantısı vardır. Polonya’dan, İngiltere’den, Hollanda’dan, Belçika’dan, Fransa’dan ve Almanya’dan uluslararası otobüs seferleri bulunmaktadır.

Türkiye’den Ukrayna’ya direkt olarak gemi ile de gidilebilmektedir.

Ukrayna’da ulaşım çok gelişmiştir. Bu sebeple, ülkenin her yerine tren ve otobüs ile kolaylıkla gidilebilmektedir. 500 km lik mesafe için ulaşım ücreti yaklaşık olarak 10-15 US$ arasındadır. Tren biletleri, tren istasyonlarından veya yolculuk gününde olmadığı sürece şehir merkezinden satın alınabilir.

Ukrayna içi seyahatlerinizde hava yolu tercih ederseniz, biletinizi yerel şirketlerden satın alabilirsiniz. 500 km lik bir mesafe için uçak bileti yaklaşık olarak 50 US$ dır.

Yerel ulaşım otobüs, troleybüs, tramvay ve taksilerle sağlanmaktadır ve fiyatlar çok uygundur. Örneğin; taksi için ücret 1.5 US$ ve her kilometrede 0.20 US$ dir. Kyev, Kharkiv, Dnepropetrovsk şehirlerinde 0.40 US$ ödeme yaparak metro bileti alabilir ve zaman-varış noktası sınırı olmadan kullanabilirsiniz.

Şehir içinde metro, troleybüs ve tramvayla ulaşım konusu üniversiteler ve hükümet arasında tartışılmış ve aylık 8-10 US$ olmasına karar verilmiştir. Ülkenin dört bir yanını ise karayolu ulaşımında %50 öğrenci indirimi ile gezebilmek mümkündür.

Öğrenciler üniversite eğitimi için kabul edilir edilmez "Uluslararası Öğrenci Kimliği" verilir. Bu kimlikle havayolu ulaşımı için normal fiyat üzerinden %30 indirim sağlanır.

Yemek:
Ukrayna çok çeşitli yemek kültürlerini bünyesinde barındıran bir tarım ülkesidir. Marketlerde, manavlarda, süper marketlerde çok farklı sebze, meyve ve yemekleri bulmak mümkündür. Kafeteryalar, restoranlar ve fast-food restoranları çok çeşitli ve çok uygun fiyatlı yemekler sunar.

İletişim:
Pek çok üniversite, öğrencilerine Internet erişimi sağlamaktadır. Ayrıca internet kafeler de mevcuttur. Hızlı posta servisleri için DHL, Federal Express, UPS, TNT vb gibi şirketler kullanılmaktadır.

Sağlık Hizmetleri:
Pek çok devlet üniversitesi, öğrenci hastanelerinde (Medikolar) ücretsiz sağlık hizmeti sunmaktadır. Öğrenciler ayrıca devlet hastaneleri veya özel hastanelere gidebilir, ücretini ödeyerek muayene veya tedavi olabilirler.