ABD'de Seyahat

Amerika'da sadece çalışacak değilsiniz. WAT programının kuşkusuz en güzel yanı Travel yani seyahat kısmıdır. İşinizden ayrıldıktan sonra yasal olarak 26 gün seyahat etmeye hakkınız bulunmaktadır. Bu noktada size tavsiyemiz Amerika'ya vardığınız andan itibaren çevre eyaletler ve görülmesi gereken yerler hakkında bilgi toplamaya başlamanız olacaktır. Çok geç olmadan sezon sonundaki gezi planınızı yapın ve gezi işlemlerinize başlayın. Bunu söylemekteki amacımız, işleri son dakikaya bırakırsanız gezinizde birçok şey planladığınız gibi gitmeyecektir.

Gezi programınızı yaparken şu adımları izleyin:

- Öncelikle ne kadar süre gezeceğinize karar verin.
- Sonra nerelere gideceğinize karar verin
- Sonra nasıl seyahat edeceğinize karar verin (araba, uçak, tren)
- Ona göre rezervasyonlarınızı yaptırın.
- Gideceğiniz yerlerde nasıl konaklayacağınıza karar verin ve gereken rezervasyonları yaptırın.
- Tatile çıkmadan birkaç gün önce rezervasyonlarınızı teyit ettirin
Not: Erken rezervasyonlarda çok ciddi fiyat indirimleri söz konusu olmaktadır.

Arabayla Seyahat
amerika seyahatAmerika'da otostop çekmek yasak ve tehlikelidir. Dolayısıyla arabayla seyahat edecekseniz iki ihtimaliniz var. Ya araba kiralayacaksınız ya da araba satın alacaksınız. Amerika'da araba fiyatları son derece uygundur. 2. el araba piyasasında işinizi görecek bir arabayı 1.000 $ ın altında bir fiyata satın alabilirsiniz. Eğer Amerika'ya güvenebileceğiniz bir arkadaşınızla gidiyorsanız rahatlıkla 2-3 kişi bir araya gelerek bir araba satın alabilirsiniz. Araba alıp satma işlemleri de son derece basittir.
Araba kiralamak da pahalı bir işlem değildir. Fiyatlar eyaletten eyalete, şirketten şirkete değişmekle birlikte genellikle günlük 50 ila 100$ arasında değişmektedir.
Benzin Türkiye'ye oranla zaten çok ucuzdur.
Not: Bazı eyaletler araba için sigorta yaptırmayı zorunlu koşar.

Uçakla Seyahat
Havacılık sektörü Amerika'da son derece gelişmiş olduğu için uçakla yolculuk etmek en kolay seyahat yöntemlerinden biridir. Hemen hemen tüm şehirlerde hava alanı mevcuttur ve hava yolculuğunun fiyatları da makuldür. Hızı ve konforu nedeniyle en çok rağbet gören yolculuk şeklidir. J-1 vizenizle Alaska ve Hawaii de dahil olmak üzere Amerikanın her yerine seyahat edebilirsiniz.

Trenle Seyahat
Trenle seyahat ekonomiktir ancak çok zaman almaktadır ve pek konforlu değildir. Çok yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Otobüsle Seyahat
Otobüsle seyahat en ucuz fakat en uzun yöntemdir. Otobüsçülük sektörü adeta Greyhound firmasının tekelindedir ve Greyhound'un otobüsleri 60lı 70li yıllardan kalma külüstür otobüslerdir.Türkiye'de ki otobüsler Amerika şartlarında süper lüks kalmaktadır. Otobüsle seyahat seçeneğinin sadece kısa mesafelerde kullanılmasını tavsiye ederiz.

Amerika Dışı Seyahat
J-1 katılımcılar Amerika dışına seyahat ettikleri takdirde bir daha aynı vize ile Amerika'ya giriş yapamazlar. Kanada ve Meksika'ya seyahat etmeyi düşünen adayların Türkiye'ye dönüşü ya bu ülkeden yapacak şekilde kendilerini ayarlamaları gerekmektedir ya da gezdikleri ülkeden Amerika aktarmalı olarak uçabilirler. Amerika aktarmalı uçuşlarda dış hatlar terminalinin dışına çıkamayacağınızı unutmayın. Bu uygulamaya TROV (Transit without Visa) denmektedir.