Work and Travel Nedir?

Work and Travel (WAT) üniversite öğrencilerinin yaz süresince ABD kültürünü ve yaşam tarzını tanımalarına imkan sağlayan, bunu yaparken de masraflarını karşılayabilmeleri amacıyla Amerikan hüķümeti kontrolünde belirli işlerde çalışabildikleri seyahat ve çalışma programıdır. WAT programı aracılığıyla yaz mevsiminin başlamasıyla Amerika'da turizm ve hizmet sektöründe ortaya çıkan sezonluk iş gücü açığı karşılanırken, öğrencilerde İngilizcelerini geliştirme, para kazanarak kendi ayakları üzerinde durabilme, çalışma hayatını ve yeni bir kültürü tanıma fırsatı elde eder. Öğrenciler program süresince oteller, restaurantlar, eğlence parkları, kamplar, fuarlar, ulusal parklar ve tatil köyleri gibi birçok farklı alanlarda çalışabilir. Programa katılan öğrenciler yaptıkları işin niteliğine göre saati 8$ dan başlayan işlerde çalışarak gelir elde edebilirler.

work and travel nedir

Work and Travel Mayıs sonu veya Haziran ayında başlayıp en geç Ekim ayında sona erer, programa katılan öğrenciler ABD de en fazla 4 ay kalabilirler. Öğrencilerin talep ettikleri işlere ve işverenlerin ihtiyacına göre haftalık çalışma saatleri 20 ile 40 saat arasında değişmektedir. Work and Travel programına katılacak öğrenciler J-1 vizesi alır, bu vize öğrenciye ABD de yasal çalışma izni verir. Ayrıca yasal çalışma süresine ilave olarak, öğrenciler seyahat ve tatil amaçlı olarak 30 gün daha ABD de kalabilirler.

Work and Travel Nedir? sorusuna getirdiğimiz açıklamalar sizin için yeterli değilse ve hala sorularınız varsa bizimle irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

Work & travel konaklaması nasıl olur?

Konaklamalar işverenler tarafından ayarlanır. Adaylar A.B.D. ye gitmeden önce işverenleri ile görüşerek nerede ve hangi şartlarda kalacaklarını öğrenirler. İşverenler tarafından sunulan konaklamanın haftalık veya aylık ücretleri olabilir, bu ücretler çoğu zaman adayın maaşından kesilir. Bazı işverenler ise ücretsiz konaklama imkanı sunmaktadır. Konaklamaya ilişkin tüm detaylar aday gitmeden önce kesinleşmiş olmak zorundadır.

İşveren konaklamaları çoğu zaman kiralanmış bir evde oda paylaşımı veya hostel odası şeklinde olmaktadır. Tecrübeli work and travel program katılımcıları 3-4 arkadaş bir araya gelerek diledikleri evleri kiralayabildikleri gibi, ilerleyen süreçte daha ekonomik veya avantajlı buldukları alternatifleri de değerlendirmektedir.

WAT deneyimini ATA Yurtdışı Eğitim güvencesiyle yaşayın

ATA Yurtdışı Eğitim work and travel programına katılan öğrencilerinin iş, seyahat, konaklama gibi ihtiyaç duyduğu tüm ayarlamaları gerçekleştirmekte ve çıkabilecek her türlü problemde de sizinle iletişimi koparmadan sorunun en hızlı şekilde çözümü için yardımcı olmaktadır.

wat abdamerika