Work and Travel Başvurularında Ek Kontenjan

Work and Travel' a oluşan aşırı talebin sonucu olarak her sene başvuru tarihi daha da geriye çekilmektedir. Geçmiş yıllarda Mayıs Haziran aylarına kadar alınan başvurular, artan talep dolayısıyla Ekim Kasım aylarına kadar gerilemiştir. Başvuruların kapanmasıyla binlerce aday ek kontenjan arayışına girmekte ve Work and Travel acentelerini aramaktadır. Bu yazımızda Work and Travel başvurularında size yol gösterecek ve ek kontenjan arayışınızda işinizi kolaylaştıracak bazı bilgileri bulacaksınız.

Erken başvuru yapmak önemlidir

Başvurular Work and Travel a gideceğiniz tarihten yaklaşık bir yıl önce başlar. Bunun anlamı, Haziran Temmuz aylarında başvuruların başladığı ve Ekim Kasım aylarına kadar hızla kontenjanların dolduğudur.

Exchange Visitor Program (EVP) olarak adlandırılan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) toplumu ve kültürünü tanıma amacı güden program, yılda yaklaşık 300.000 yabancı ziyaretçiye bu fırsatı sunmaktadır. Summer Work and Travel, EVP programının alt kategorilerinden biri olup üniversite öğrencilerine yaz tatilleri boyunca Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşama ve çalışma imkanı tanıyarak Amerikan halkını ve yaşam tarzını tanıma şansı sunar. EVP programlarına başvurmak isteyen adaylar ABD J-1 vizesine başvurur ve program için belirlenen kotadan bir yer almış olur. Anlaşılacağı üzere program sınırsız sayıda başvuru kabulüne açık değildir ve belirli sayıda aday kabul edilir. 300.000 kişilik kota EVP programının altındaki 15 farklı kategoriye dağıtılmış olup bu kategorilerden biri de Work and Travel dır. Eğer başvuru işlemlerinde geç kalmışsanız ancak hala programa dahil olmak istiyorsanız sürekli duymaya başladığınız Work and Travel ek kontenjan arayışı sizin için de başlamış demektir.

Work and Travel ek kontenjan açılır mı?

Work and Travel için ayrılan kotalar dolduğunda program, sponsorlar tarafından o yıl için sonlandırılır. Bazı durumlarda başvurularda yaşanan iptaller, vize reddi durumları, bazı sponsorların başvuruları geç almaya başlaması, aday seçiminde aşırı seçici olması, ülkeler arası kota aktarımı gibi durumlarda hala başvuru kabul eden sponsor acenteleri olabilir. Ek kontenjan açılması ise çoğu zaman başvuru iptalleri, vize red durumları ve ülkeler arası kota kaydırma durumlarında ortaya çıkar.

Work and travel da doğru başvuru zamanı çok önemlidir.

Artan talebi göz önünde bulundurursak bir sonraki yıl Work and Travel a katılmak için doğru başvuru zamanı önceki yılın yaz aylarıdır. Gelinen noktada yaz ayları bir sonraki yıl katılmak istediğiniz Work and Travel programı için doğru başvuru zamanı, son bahar kayıtların hala devam ettiği ancak geç kaldığınız dönem, kış ayları başvuruların bittiği ve ek kontenjan arayışlarının devam ettiği dönem, ilk bahar ise her şey için geç kalınmış zamandır.

Ek kontenjan açan work and travel firmaları nasıl bulunur?

Ek kontenjan arayışındaysanız google a work and travel yazıp bulduğunuz firmaları telefonla aramak yerine bir e-mail taslağı hazırlayıp, üniversitenizi, sınıfınızı, not ortalamanızı mutlaka belirterek ABD Büyükelçiliği work and travel web sayfasında listelenen acentelere göndermek en sağlıklı ve kolay yöntemdir. Böylece hem e-mail adresiniz kayıtlarına girmiş olur ve olası ek kontenjan durumunda sizi haberdar edebilirler, hem de tek tek rastgele firma arayıp yorulmamış olursunuz.