WAT E- Kayıt, Work and Travel Başvuru Süreci

Size mükemmel hizmeti nasıl sunacağımızı biliyoruz... Work and Travel programına katılmaya karar verdiyseniz nerede oturduğunuzun veya hangi üniversitede eğitim gördüğünüzün hiç bir önemi yok. E-WAT paketiyle Erzurum, Muğla, Trabzon, Antalya, Gaziantep, Balıkesir, Eskişehir veya Türkiye'nin her hangi bir şehri fark etmiyor. Nerede ikamet ederseniz edin tüm işlemlerinizi elektronik ortamda takip ediyor, Work and Travel programına katılabilmeniz amacıyla gereken tüm işlemleri sizin için gerçekleştiriyoruz.

Work and Travel programına başvuru yapmaya karar vermekle macera ve heyecan dolu bir yaz tatiline, yeni arkadaşlıklara ve yeni bir kültüre de merhaba diyorsunuz. Yapmanız gereken işlemler için detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. İşlemlerinizin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için aşağıdaki prosedüre uymaya çalışın ve aklınıza takılan her etapta ATA Yurtdışı Eğitim danışmanları ile irtibata geçmekten lütfen çekinmeyin.

Work and Travel Ön Başvuru:

1- ATA Yurtdışı Eğitim ofisleriyle irtibata geçerek başvuru talebinizi iletin, işlemlerinize başlamak için gerekli olan 600 USD* veya karşılığı TL lik başvuru ücretini ödeyin.
-Başvuru ücreti ek bir ücret olmayıp toplam program bedelinden düşülür.
-WAT Program Ücreti için tıklayınız.

2- Eğitim danışmanımız sizinle irtibata geçerek program başlangıç paketini ve J-1(Work and Travel vizesi) vizesine eksiksiz bir başvuru yapabilmeniz için özel olarak hazırlanmış vize bilgi paketini size ulaştıracaktır. Vize başvurusu için gereken belgeler, vize formları, vize mülakatı sırasında karşılaşacağınız sorular, vize görüşmesinin mantığı ve bu görüşmede nasıl davranmanız gerektiğine ilişkin bilgiler vize başvuru paketinin temel içeriğini oluşturmaktadır.

3- WAT sözleşmenizi okuyarak imzalayın ve bir kopyasını kendinize alarak, aslını ATA Yurtdışı Eğitime gönderin. WAT Sözleşmesi Neden Önemlidir?

4- İşinizi kesinleştirin;
WAT Full Placement : Sponsor firmalar tarafından sunulan binlerce iş fırsatı içerisinden kendinize ve amaçlarınıza uygun bir iş seçin. İş seçiminde zorlanmanız durumunda ATA Yurtdışı Eğitim tarafından size farklı iş imkanları sunulmasını veya tavsiyelerde bulunmasını talep edebilirsiniz.
WAT Self Placement : İnternet ortamında, fuarlarda veya kendi imkanlarınızla işinizi bulabiliyorsanız, J-1 vizesi için gerekli olan DS-2019 formunun hazırlanması için işvereninizle yaptığınız iş sözleşmesinin bir kopyasını veya henüz iş sözleşmesi imzalamadıysanız işveren detaylarınızı ATA Yurtdışı Eğitime bildirin.

WAT Kesin Kayıt:

Bu etapta J-1 vizesine başvurabilmeniz için gerekli olan DS-2019 formunun hazırlanması için gereken işlemler yapılır.

1- Pasaportunuzun yazılı sayfalarının fotokopisini jpeg. veya tif. formatında (max. 500 kb) e-mail veya kargo ile bize gönderin. Henüz pasaport çıkartmamış öğrencilerin il/ilçe nüfus müdürlüğüne bizzat başvurması gerekir.

2- İngilizce olarak hazırlanmış CV nizi oluşturun ve ATA Yurtdışı Eğitime gönderin.. Daha önce CV hazırlamamış veya İngilizce CV si bulunmayan adaylara ATA Yurtdışı Eğitim tarafından Türkçe alt yazılı İngilizce CV örnekleri gönderilecektir. Üç aydan eski olmayan vesikalık fotoğrafınızı jpeg. veya tif. formatında (max. 500 kb) e-mail veya kargo ile bize gönderin.

3- Program ücretinin kalan kısmını, vize randevu ücretini (PIN numarası için) ve SEVIS ücretini yatırın.

Work and Travel Vize Başvurusu Aşaması:

1- ATA Yurtdışı Eğitim tarafından vize mülakatı için randevunuz alınır ve mülakat tarihine kadar tüm vize belgelerinin eksiksiz hazırlanması sağlanır. Mülakat için belirlediğiniz özel bir tarih varsa vize mülakat randevusu ATA Yurtdışı Eğitim tarafından bu tarihe göre alınır.

2- Vize dosyanızın kontrol edilmesini istiyorsanız vize için hazırladığınız tüm belgeleri randevu tarihinden önce ATA Yurtdışı Eğitime gönderin. ATA Eğitim danışmanları vize dosyanızı inceleyerek varsa eksiklikleri size bildirecektir.

3- Vize mülakatı için sizinle birlikte hazırlık yapılır. Karşılaşacağınız muhtemel sorular ve hangi sorulara nasıl cevap vermeniz gerektiğine ilişkin olarak bilgilendirilirsiniz.

WAT Seyahat Hazırlığı:
En ekonomik uçak bileti seçenekleri için henüz vize aşamasındayken uçak bileti rezervasyonlarınız yapılır. Program başlangıç tarihi yaklaştıkça oryantasyon, acil durum telefonları ve ABD' de yapmanız gereken temel işlemlerle ilgili düzenli olarak bilgilendirilirsiniz.