Amerika' da Olmak

Amerikalılar çok fazla milletten bir araya geldikleri için özellikleri hakkında genellemeler yapmak zordur. Ülkenin doğusu ile batısı, güneyi ile kuzeyi arasında büyük kültürel farklılıklar vardır. Ancak ülkenin hemen hemen her yerinde geçerli olan belli kültürel özellikler de vardır. Bunlar:

- Amerika’da hayat hızlı akmaktadır. Zaman değerlidir ve zaman yönetimi önemlidir. Dakik olmanız beklenir.

- Herkesin özel hayatı kendinedir. Amerikalılar özel hayatları hakkında sıkıştırılmak istenmezler. Onlar size özel hayatını anlatmadıkça siz fazla soru sormayın.

- Amerikalılar çok açık sözlü ve bazen gereğinden fazla dürüst olabilirler. Bu tavırları bize kaba görünebilir ancak bu davranışlar onlar için normaldir.

- Amerikalılar ABD dışında olup bitenden bihaberdirler. Bizim ülkemizin varlığından haberdar olmayan birçok Amerikalıyla karşılaşabilirsiniz.

- Amerikan toplumunda özgür düşünceye çok değer verilir. Bu yüzden çocuklar çoğu zaman anne ve babalarının otoritesini sorgular ve zorlar. Bizlere son derece şımarıklık ve yaramazlık gibi görünen bu davranışlar Amerikalılar için doğaldır. Bir Amerikan ailesinde anne ve babanın rolleri az çok eşittir.

- Amerikalılar sessizlikten pek hoşlanmazlar. Eğer sessizlik olursa hemen küçük sohbetlerle veya esprilerle bu sessizliği bozmaya bakarlar. Bu sohbetler genelde hava, spor veya güncel haberlerle ilgilidir. Konuşurken göz teması kurmaya önem verirler, ancak fiziksel yakınlıktan veya dokunulmaktan hoşlanmazlar. Sırada beklerken veya konuşurken insanlarla aranızda belli bir mesafe bırakın ve insanlara çok yakın durmayın.

- Amerikalılar temizlik konusunda çok hassastır. Günde birden fazla duş aldıkları sıkça görülmektedir.

- Amerikalılar hemen kendilerini tanıtırlar ve sizin de isminizi bilmek isterler.

- Erkekler merhabalaşırken veya ayrılırken genelde sadece el sıkışır. Erkek erkeğe öpüşmek Amerikalılara çok ters gelmektedir. İş yerinde veya toplum içinde Türk arkadaşlarınızla öpüşmeyin, insanlar hakkınızda yanlış şeyler düşünebilir. Amerikalıları ise öpmeye yeltenmeyin bile!!! Bu yüzden tutuklanabilirsiniz.

- Amerikalılar sırada beklemek konusunda çok hassastırlar. Onların sırasına saygılı olun ve araya kaynamaya çalışmayın.

- Eğer bir Amerikalı sizi yemeğe davet ederse bu hesabı onun ödeyeceği anlamına gelmez. Genelde herkes kendi hesabını öder. Ayrıca restoranlarda ve barlarda %10 ve %20 arasında bahşiş bırakılır. Bahşiş önemli bir detaydır, unutulmamalıdır.

- Amerikalılar kibar insanlardır. Sizin de kibar olmanızı beklerler. "Excuse me, please, sorry, thanks" gibi kelimeleri sıkça kullanın.

- Amerikalılar isimleri kısaltmaya bayılırlar. Kendi isimlerini kısalttıkları gibi sizin de isminizi kısaltmaya çalışacaklardır. Zaten çoğunlukla Türkçe isimleri telaffuz etmekte büyük zorluk çekmektedirler.

- Her zaman üzerinizde kimlik taşımalısınız. Birçok yer Türk kimliğinizi kabul etmeyebilir. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak pasaportunuzun fotokopisini yanınızda taşırsanız iyi olur.

- Amerika’da fast-food kültürü çok yaygındır. Amerikalılar genelde ayaküstü bir şeyler yer ya da içerler. Onun için adım başı bir Mc Donald's, Burger King veya Starbucks bulabilirsiniz. Bu dükkanlar genellikle gece belli bir saatte kapanır ama arabaya servis kısmı 24 saat açık olur. Ancak arabanız yoksa servis yapmamaktadırlar. Amerika’da böyle mantıksız kurallar çoktur.

- Toplu taşımacılık Amerika’da pek gelişmemiştir. Araba ve benzin fiyatları ucuz ve ehliyet alma yaşı 16 olduğundan dolayı çoğu Amerikalının kendi arabası vardır.

amerika