Amerika Çalışma Hayatı

Sorumluluklarınızı unutmayın
İşvereniniz sizi şirketine kabul ettiğinde sizden belli beklentileri olur. Bir işi kabul ettiğinizde anlaşmanın altına imzanızı attığınızı unutmayın. İşi beğenmeyip sorun çıkartırsanız işvereninizi de zor durumda bırakacağınızı, iş yerinde işlerin aksayacağını dikkate alın. Sorumluluk sahibi olun.

Taahhüt ettiğiniz süre boyunca çalışın
Amerika'ya gitmeden önce tam olarak ne zaman gideceğiniz ve ne zaman döneceğiniz bellidir. İşvereninizle ne kadar süreliğine anlaştıysanız, o kadar kalın. Unutmayın ki sizin sözünüzde durmamanız ve erken ayrılmanız, iş verenin bir sonraki sene WAT programına katılmamasına veya Türkiye'den gidecek sonraki katılımcılara güvenmemesine neden olabilir.

Yaptığınız işe karşı olumlu bir tutum içinde olun
İşinizi severek yapmaya özen gösterin. Bazı işler gerçekten yıpratıcı veya sinir bozucu olabilir ancak geçici süreliğine bu işi yaptığınızı unutmayın.

Takım oyuncusu olun
Amerikalılar “birlikten kuvvet doğar” ilkesini benimsemişlerdir. İş yerini ve tüm çalışanları bir ekip olarak görürler. Sizde bu ekibin bir parçası olacağınız için üstünüze düşenleri yerine getirin. Yaptığınız iş önemsiz gibi görünebilir ancak her iş eşit öneme sahiptir. Örneğin bir restoranda bulaşıkçı olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki müşteriler sizin yıkadığınız tabaklardan yemeklerini yer. Siz tabakları düzgün yıkamazsanız aşçıların veya garsonların işini ne kadar iyi yaptığının bir önemi kalmayacaktır.

İngilizce Konuşun
Yanınızda sizin dilinizi anlamayan insanlar varken, iş yerinde Türk arkadaşlarınızla bile İngilizce konuşun. Aranızda Türkçe konuşmanızın dilinizi anlamayan insanlara karşı kabalık olacağını unutmayın. Ayrıca arkadaşlarınızla Türkçe konuştuğunuz sürece İngilizcenizin fazla gelişmeyeceğini hatırlatmamıza gerek yok herhalde.amerika çalışma hayatı

Düzgün Görünüm
Görünümünüze özen gösterin. İş kıyafetleriniz her zaman temiz ve bakımlı olsun.

Saygılı Olun
Çalışma arkadaşlarınıza ve üstlerinize karşı her zaman saygılı davranın.

Gülümseyin
İş arkadaşlarınıza, tanımasanız da selam verin veya gülümseyin. Amerikalılar pozitif olmaya önem verirler.

Zaman
Her zaman dakik olun.