WAT Gerçekleri

Work and Travel programına katılmaya karar verdiniz ve araştırmalarınıza başladınız, bir zamanlar her köşe başında açılan internet kafeler gibi yüzlerce yurtdışı eğitim şirketi ve farklı farklı birçok fiyat alternatifleri var. Acaba Neden? Kararınızı vermeden önce Work and Travel hakkında bilinmesi gereken ve araştırmalarınızı daha verimli yapmanızı sağlayacak bazı bilgileri aşağıda sizlerle paylaşmak istedik.

1- Work and Travel, Türkiye' de bulunan yurtdışı eğitim şirketleri tarafından organizasyonu gerçekleştirilen bir program değildir. ABD hükümetinin yetki verdiği, ABD de yerleşik bulunan ve sponsor olarak isimlendirilen resmi firmalar tarafından organizasyonu gerçekleştirilen bir programdır. Türkiye' de bulunan yurtdışı eğitim şirketleri, bu sponsor kuruluşlarla anlaşarak onların acentesi olarak çalışmakta, Work and Travel'a katılmak isteyen öğrencilerle bu sponsor kuruluşlar arasında iletişimi sağlamakta, başvuru ve kabul işlemlerinin yürütülmesinde yol göstermektedir.

2- Work and Travel programının organizatörleri ABD hükümetinin yetki verdiği sponsor kuruluşlar olduğu için Türkiye' de bulunan work and travel şirketlerine ödediğiniz yüksek veya düşük fiyatın Work and Travel program kalitesi üzerinde doğrudan hiç bir etkisi bulunmamaktadır. Türkiye' de bulunan şirketinize yüksek ücrette ödeseniz, düşük ücrette ödeseniz eğer ABD' ye varışınızda problemle karşılaşacaksanız yine karşılaşırsınız. Türkiye' de bulunan work and travel şirketine ödediğiniz ücretten çoğu zaman sponsor firmanın haberi olmamakta, sponsor firma her yurtdışı eğitim şirketinden Work and Travel katılımcısı başına aynı ücreti almakta, adaylara aynı hizmeti sunmakta ve ödediğiniz ücret ne olursa olsun aldığınız hizmetin kalitesi de değişmemektedir.

3- Work and Travel programı hakkında bilgi aldığınız yurtdışı eğitim şirketi Amerika'da bulunan ve temsilciliğini yaptığı sponsor firmayı/firmaları rahatlıkla söyleyebiliyor mu? Başvurduğunuz firma gerçekten bir sponsorun Türkiye partneri mi? Mutlaka size belirtilen sponsor firmaya kısacık bir e-mail gönderip veya web sayfalarından kontrol edip Türkiye partnerlerinin teyidini alın... Size anlatılan kusursuz ve muhteşem program, siz kayıt olduktan sonra hayatınızda hiç karşılaşmak istemeyeceğiniz felaketlerin habercisi olmasın...

4- Work and Travel programına katılan adayların ABD’ ye varışlarında yaşadıkları memnuniyetsizlik oranı %40 civarındadır ve bu oran fazla ücret ödeyerek programa katılan adaylarla, normal ücret ödeyerek programa katılan adaylar arasında farklı değildir. Fazla ücret ödeyen katılımcılarda, normal ücret ödeyen katılımcılarda ABD' ye varışlarında aynı yerlerde toplanmakta ve adaylara aynı koşullar sağlanmaktadır. Ayrıca öğrencilere Türkiye' de iken sponsor firmalar tarafından work and travel şirketleri aracılığıyla sunulan işlerin niteliği de temelde farklılık göstermemektedir.

5- Eğer bir Work and Travel katılımcısı program süresince sorun yaşayacaksa çok para ödese de az para ödese de sorun yaşayacaktır. Herhangi bir sorun yaşanması durumunda bu sorunlara müdahale edecek ve yeni iş yerleştirmesi gerektiğinde bu işleri onaylayacak makamlarda yine ABD hükümetinin yetki verdiği sponsor kuruluşlardır. Türkiye' deki work and travel şirketleri ancak sponsor firmalarla öğrenciler arasında iletişimi sağlamaya çalışmaktadır.

6- Bazı work and travel şirketleri yüksek fiyatlarını ekonomik uçak bileti, seyahat kolaylığı vs gibi alakasız unsurları öne çıkararak saklamaya çalışmaktadır. Unutmayın; Türkiye’ de bulunan hiçbir work and travel şirketi Delta, THY, Lufthansa, KLM vb. gibi havayolu firmalarının ortağı, yöneticisi veya kritik kararları almalarında yol gösterici değildir. Yüksek ücret ödeyerek Work and Travel programına katılan bir aday ile normal ücret ödeyerek Work and Travel programına katılan bir adayın, ucuz uçak bileti bulma, uçağının gecikmeli kalkması veya kalkmaması, valizlerinin kaybolması veya değişik sebeplerle ortaya çıkabilecek uçuş aksilikleri ile karşılaşabilme olasılığı aynıdır.

7- Tüm bu bilgilerin ışığında Türkiye' deki yurtdışı eğitim şirketlerinin work and travel fiyatları neye göre değişmektedir, diye sorabilirsiniz. Cevabı çok basit, her firma farklı kar oranlarına razı olmaktadır.

Kaliteli hizmeti makul fiyatlarla almak istiyorsanız, WAT Program Ücreti linkine tıklayarak devam ediniz.

Problem yaşamak istemeyen bilinçli WAT katılımcısının dikkat etmesi gereken noktalar;

1- ABD ye varışınızdan önce mutlaka işvereniniz ile irtibata geçerek iş sözleşmenizde belirtilen çalışma şartlarının teyidini alınız.

2- ABD ye varışınızdan önce mutlaka konaklayacağınız yer ile irtibata geçerek size belirtilen koşulların teyidini alınız.

3- Hangi sponsor firma ile ABD ye gittiğinizi, her hangi bir acil durumda sponsor firmadan kiminle ve hangi iletişim detaylarından irtibata geçmeniz gerektiğini mutlaka öğreniniz.

ATA Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak kayıtlı Work and Travel öğrencilerimizin program süresince her hangi bir sorun ile karşılaşma olasılıklarını en aza indirmek amacıyla sürekli olarak gerekli kontrolleri yaptığımızı özellikle hatırlatmak isteriz.