Kültür Şoku

kültür şokuKültür şoku, özetle her şeyi ile yeni ve farklı bir ortama girdiğimizde yaşanan endişe, korku ve sıkıntılardır. Verdiğiniz çabalar sonucunda çok istediğiniz eğitimi almak amacıyla, yıllardır alışık olduğunuz yaşam biçiminizi ve sevdiklerinizi bırakıp farklı bir kültürle karşılaşırsınız.

Başka bir dilin konuşulduğu, gelenek, görenek ve yaşam biçimi farklı bu bambaşka ülkeye vardığınızda ilk önce Jet Lag terimini yaşarsınız. Jet Lag, yeni zaman dilimine vücut saatinizin uyum sağlarken yaşadığı fizyolojik şoku ifade etmek için kullanılır. Uçağa binmenizle başlar ve seyahatinizin uzaklık ve yönüne göre şiddetini hissettirir. Yeni ülkenize vardığınızda ilk sorununuz olan Jet Lag'in belirtileri, iki veya üç gün çevreye uyum sağlayamama ve uyku düzensizliği şeklinde kendisini gösterir.

Öğrencinin kendisi bilinçli olarak kültür şokuna girdiğini hissetse de bazı öğrenciler farkına varmadan yada çok hafif şekilde de bu dönemi atlatırlar. Korkulacak yada büyütülecek bir dönem olmadığı gibi çok doğal bir tepki olarak kabul edilir.

Kültür şokunun belirtileri ve atlatma yolları için soldaki menüden ilgili konu başlığına tıklayınız.