Dubai'de İngilizce Kursu

Dubai, Arap Yarımadası'nda Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten birisidir. Dil okulumuz Dubai’nin ilk uluslararası çapta eğitim veren ve öğrenci vizesi sağlayabilen dil okuludur. Okulumuz öğrencilere vize sponsorluğu yapabilmekte ve tüm vize işlemlerini öğrenci adına yerine getirmektedir. Adayın konsolosluğa gitmesine, banka hesabı göstermesine ve benzeri birçok evrak işlemleri ile uğraşmasına gerek yoktur, vizesiz sayılabilecek bu şartlar çerçevesinde tek yapmanız gereken aşağıdaki belgeleri hazırlamaktır. Vize için;
1-Fotoğraf
2-Pasaport kopyası
3-Doldurulmuş başvuru formu
4-Ödeme dekontu
talep edilmekte ve öğrenciye ortalama 2 hafta içerisinde vize alınabilmektedir. Vize başarı oranımız %100 seviyesindedir. Dubai vize konusunda Türk vatandaşlarına oldukça esnektir. Vizeler çoğunlukla 3 ay + 3 ay olarak verilir ancak kurs süresine göre vize süreleri değişebilir, 4 haftalık kayıtlarda vize süresi 4 hafta, 8 hafta ve üzeri kayıtlarda ise 3 ay olarak vize verilmektedir. Vize için yukarıda saydığımız belgeleri hazırlamak dışında yapmanız gereken bir işlem yoktur.

Dil Okulu içerisinde kafeterya, kütüphane, bilgisayarlar, ücretsiz ve sınırsız wi-fi bulunmaktadır. Binada aynı zamanda market bulunmaktadır. Okulun tüm hocaları "native English speaker" dır ve tüm sınıflarda akıllı tahtalar bulunmaktadır. Beginner dan Advanced e kadar tüm seviyeler mevcut olup öğrenciler İngilizce seviye tespit sınavı sonucuna göre seviyesine uygun sınıftan eğitimine başlar. Talebiniz doğrultusunda speaking ve IELTS hazırlık sınıflarına da katılabilirsiniz. Kurslar Pazar günü başlayıp perşembe günü son bulmaktadır. Öğrenciler diledikleri bir Pazar günü başlayabilirler. Her hafta öğrenciler için sosyal aktivite sağlamaktadır.

Dubai'de Konaklama

Yurtta paylaşımlı mutfak, kafeterya imkanları mevcuttur ve okulda öğle yemeği çıkmaktadır. Yurdun okula ücretsiz servisi bulunmaktadır, servis süresi 30 dakika ile 45 dakika civarında sürmektedir. Yurdun olanakları çok iyidir. Yüzme havuzu, spor salonu, film izleme alanı, ders çalışma salonu, bilgisayarlar vb. imkanlar bulunmaktadır. Başlangıçta en fazla 4 haftalık yurt kaydı tavsiye ediyoruz. 4 haftadan sonra öğrenciler dilerse haftalık olarak uzatabilir veya farklı alternatifleri değerlendirebilirler.

2. bir konaklama alternatifi olarak Jumeirah lakes Towers, Jumeirah beach rezidance ve Marina bölgelerinde ev kiralayıp paylaşımlı odalarda konaklayabilirsiniz ki tecrübeli öğrencilerin çoğu bu bölgelerde konaklamaktadır. Bu konaklamalar okula ortalama 10 ile 25 dakika yürüme mesafesindedir. Bu konaklamalarda ortalama 500 - 600$ aylık öderler ve elektrik, internet vb. faturalar, yüzme havuzu, spor salonu ücretleri de bu fiyata dahildir. Öğrencilerden ortalama 140$ ve 280$ arası depozit talep edilir. Bu depozit konaklamadan ayrıldıklarında iade edilir. Evden çıkış tarihi ev sahiplerine 1 ay önceden haber verilmelidir ki ev sahibi ayrılacak kişinin yerine başkasını ikame edebilsin. Evler değişmekle beraber genelde 3 veya 4 odalıdır. Öğrenci odalardan birinde odayı 1, 2 yada 3 kişiyle paylaşabilir. 600$ olan odalar genel olarak 2 kişiliktir. Odalar büyüklüğüne göre 3 veya 4 kişiyi barındırabilir ki kişi sayısının artması fiyatları 600$ ın altına çekmektedir.

Dubai Yaşam Giderleri

Dubai bir arap ülkesi olarak aklınızda kapalı bir ülke imajı yaratabilir. Fakat Dubai sahip olduğu vizyon gereği başta giyim tarzlarına vermiş olduğu özgürlük ve hayatın birçok noktasında sağlamış olduğu yaşam kolaylığı sonucu başta İngiliz, Amerikalı ve Avrupalılar olmak üzere dünyanın her yerinden milletin birlikte özgürce yaşayabileceği bir ortam oluşturmuştur. Dubai”de dilediğiniz gibi giyinebilir ve gezebilir ve birçok restaurantda alkol tüketimi serbesttir. Hatta haftanın en az 1 günü kadınlar için "ladies night" mevcuttur ve o gün de kadınlar için sınırsız ve ücretsiz alkol tüketim hakkı ve yemeklerde % 60 lara varan indirimler mevcuttur. Erkeklerde katılabilir fakat onlar için ücretsiz mekan oranı çok azdır.

Vergi olmadığı için kıyafetten, elektronik ürünlere her şeyi ekonomik fiyatlarla satın alabilmek mümkündür. Toplu taşıma son derece gelişmiştir, metro ve otobüsler yaygındır. Sahil şeridi boyunca uzanan raylı sistem bulunmaktadır. Petrol ucuz olduğu için taksi fiyatları düşük, ulaşım maliyetleri son derece uygundur. Ayrıca kadınlara metroda özel bir bölüm her zaman vardır, tercihe göre karışık alanı veya sadece kadınlara özel alanı kullanabilirsiniz.

Suç oranı sıfıra yakın olan Dubai'de evinizin, arabanızın kapısını kilitlemeden çıkabilir ve döndüğünüzde eşyalarınızın hiç dokunulmadan yerinde durduğunu görebilirsiniz. Dilediğiniz saatte dışarı çıkabilirsiniz hiç kimse sizi rahatsız etmeyecektir. Güvenlik konusunda dünyada sürekli olarak ilk 3 e giren bir ülkedir. Çok temiz bir ülke olan Dubai’de sokakta veya herhangi bir yerde çöp görmek imkansızdır. İstisnasız olarak her yer çok temizdir. Denizleri de inanılmaz derecede temiz ve güzeldir.

Sürekli olarak festival, fuar ve konserlerle şehir çok canlı durumdadır. Dünyaca ünlü sanatçıların konserlerini yada sergilerini görebilirsiniz. Yeme içme vb yaşamsal giderler için öğrenciye ortalama ayda 300-400 USD yeterli olmaktadır.

Hava sıcaklığı Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında yüksektir fakat her yerde klima olması, duraklar, metro istasyonları, taksiler kısacası her yerde olması bu 3 aylık sıcak dönemi rahat atlatmanızı sağlamaktadır.

Çalışma izni ve iş olanakları

Dubai’ye vize ile gelen öğrencilerin part-time olarak çalışma hakkı vardır. En az 8 hafta ve üstü kayıt olan öğrenciler öğrenci vizesi ile Dubai’ye geldiklerinde ve yeterli ingilizceye sahip olduklarında iş bulup, çalışabilirler. Dil okulunda iş bulma konusunda full time olarak bir görevli çalışmakta ve öğrencilerin CV lerine göre uygun iş bulma konusunda yardımcı olmaktadır. Türkiye'den gelen öğrencilerin Dubai'ye adaptasyonu ve dinleme, anlama, konuşma becerisinin yeterli seviyeye ulaşması ortalama 3, 4 haftayı bulmaktadır. Intermediate ve üstü seviyede öğrencilerin iş bulma süreci daha hızlı, Intermediate altı öğrencilerin iş bulması biraz daha uzun zaman almaktadır. Bulunacak part-time işlerde öğrencinin kazanacağı ücret işe, iş yerine, öğrencinin İngilizce yeteneğine ve karakterine bağlı olarak değişmektedir. Sosyal ve girişken kişiliğe sahip öğrenciler çok daha hızlı iş bulabilmektedir. Dubai’de güler yüzlü ve uyumlu olmak çok önemlidir ve iş bulma konusunda süreci hızlandırır. Kabalığa asla hoş görüyle bakılmaz ve birine bağırmak bile 6 ay cezadan başlar. Part-time işlerde ortalama saatlik ücret 6$-8$ civarındadır. Kimi işyerleri konaklama + yeme-içme + net maaş (1000aed-2500aed arası) önermektedir. Dubai de birçok konu da olduğu gibi iş konusu da müzakereye açıktır, konuşup daha fazlasını elde etmek her zaman mümkündür. Çalışmak isteyen öğrenciler için ATA Yurtdışı Eğitim olarak gitmeden önce ingilizce testlerini olup İngilizce cv lerini hazırlamalarına yardımcı oluyoruz ki aday vakit kaybetmesin.

Ayrıca Dubai öğrencilere kendi mesleklerini yapma olanağı tanımaktadır. Bir bilgisayar mühendisliği mezunu öğrenci, yeterli İngilizceyi edindikten sonra bilgisayar mühendisi olarak Dubai de kalıp oturma izni alıp profesyonel olarak kendi mesleğini yapabilme olanağına sahiptir. Bu bütün meslekler için geçerlidir. Özellikle mühendisler ve yaratıcı alanlar için çok ideal bir ülke olmakla birlikte her alanda iş gücü açığı bulunmaktadır. Vizesiz sayılabilecek şartlarda gidebileceğiniz ve gelişmiş birçok ülkede bulabileceğiniz imkanlara ulaşmak için daha fazla beklemeyin, ön yargılı olmayın ve Dubai'yi keşfetmeye başlayın!!