Career Training Sıkça Sorulan Sorular

 1. Konaklamamı kim ayarlayacak?
  Konaklama işveren tarafından ayarlanır. Konaklamaya ilişkin ayrıntılar iş detaylarında belirtilmektedir.
 2. Ne kadar konaklama ücreti öderim?
  Konaklama ücretiniz kalacağınız yere göre değişmektedir. Genelde haftalık konaklama ücretleri 50$ - 100$ arasında değişmektedir. Büyük şehirlerde konaklama ücreti daha yüksek olmaktadır. Konaklamanız işvereniniz tarafından sağlanmışsa konaklama ücretiniz maaşınızdan kesilecektir.
 3. Internship ve Practical Training arasındaki fark nedir?
  Internship programı Üniversite öğrencileri veya mezuniyetinin üstünden 12 ay geçmemiş adaylar için uygundur. Internship programında maksimum çalışma süresi 12 aydır. Practical Training programı ise kariyerine başlamış ve iş tecrübesi olan adaylar için uygundur. Üniversite mezunlarının en az 1 yıl iş tecrübesi olması gerekmektedir. Lise mezunlarının ise en az 5 yıl iş tecrübesine sahip olmaları gerekmektedir. Türkiye’deki iş tecrübesi ABD’de çalışılacak alanla tutarlı olmalıdır. Turizm alanında maksimum staj süresi 12 aydır. Bu süre diğer alanlarda 18 aya kadar uzayabilmektedir.
 4. Stajımı kendim ayarlayabilir miyim?
  Eğer ABD’de sizi stajyer olarak kabul edecek tanıdıklarınız veya bağlantılarınız varsa stajınızı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Stajınızı kendiniz ayarladığınız takdirde dikkat etmeniz gereken şey stajınızın nitelik gerektiren bir alanda olmasıdır.
 5. Eşim ve çocuklarım da benimle gelebilirler mi?
  Eşiniz ve çocuklarınız J-2 vizesine başvurmak şartıyla sizinle gelebilirler. Career Training Programına başvururken eşinizi ve çocuklarınızı da yanınıza almak istediğinizi belirtmeniz durumunda ATA Yurtdışı Eğitim olarak size yardımcı olmaktayız.