Career Training Başvurusu

Amerika'da maaşlı staj olarak da adlandırılan Career Training Programına katılabilmek için uygun bir aday olup olmadığınızı Kimler Katılabilir? bağlantısından kontrol ederek işlemlerinize başlayabilirsiniz. Program için uygun özellikleri taşıyorsanız, detaylı olarak ve İngilizce hazırlanmış güncel CV nizi en yakın ofisimize ulaştırıp ön değerlendirme istemeniz gerekir. Ön değerlendirme sonucunda tercih edebileceğiniz işler belirlenir ve eğer size sunulan işlerden birini seçerseniz ön kayıt için gerekli prosedürleri gerçekleştirmeniz istenerek sonraki etap olan işe yerleştirilme süreciniz başlar. Çalışacağınız işletme kesinleşince, bu işletmeden çalışma koşullarının yazılı olduğu resmi bir iş sözleşmesi ve vize başvurusu için gerekli olan formlar gelir. Bu belgelerin gelmesiyle vize başvuru dosyasının hazırlanması başlar ve aday ATA Yurtdışı Eğitim tarafından oryantasyona alınarak vize görüşmesine gider.

Yukarıda özet olarak açıklanan başvuru sürecine ilişkin detayları aşağıda etap etap sizin için sıraladık. İşlemlerinizin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için aşağıdaki prosedürlere uymaya çalışın ve aklınıza takılan her etapta ATA Yurtdışı Eğitim danışmanları ile irtibata geçmekten lütfen çekinmeyin.

Ön Kayıt

1- İngilizce olarak güncel CV nizi oluşturun ve ATA Yurtdışı Eğitime gönderin.

2- İşinizi ne şekilde ayarlayacağınızı kesinleştirin;

Self Arranged Program: Career Training Programına katılabilmek için ABD'de kendi işini ayarlayabilecek durumda olan veya iş bağlantıları bulunan adaylar için idealdir. Self Arranged programında ATA Yurtdışı Eğitim, adayın Career Training Programına katılabilmesi ve J-1 vizesine başvurabilmesi için gereken yasal prosedürleri hazırlar.
Agency Arranged Placement Program:Career Training Programına başvurmak isteyen adayların iş araştırmaları, işe yerleştirilmeleri ve J-1 vizesine başvurabilmeleri için gerekli tüm yasal prosedürün ATA Yurtdışı Eğitim aracılığıyla yapıldığı seçenektir.

3- Size tavsiye edilen işler arasından bir seçim yapabiliyorsanız ATA Yurtdışı Eğitim ofisleriyle irtibata geçerek başvuru formumuzu isteyin ve işlemlerinize başlamak için gerekli olan ön kayıt* ücretini ofislerimizden alacağınız banka hesabına veya size en yakın ofisimize giderek elden ödeyin.
* Ön kayıt ödemesi ekstra bir ücret olmayıp toplam program bedelinden düşülür.

4- Eğitim danışmanımız sizinle irtibata geçerek program başlangıç paketini, yapılması gereken işlemleri ve Career Training Programı ile ilgili temel bilgileri size ulaştıracaktır.

5- Career Training Programına başvurabilmeniz için gereken katılım sözleşmesini okuyarak imzalayın ve bir kopyasını kendinize alarak, aslını ATA Yurtdışı Eğitime gönderin.

Kesin Kayıt

Bu etapta J-1 vizesine başvurabilmeniz için gerekli olan formların hazırlanması için gereken işlemler yapılır.

1- Pasaportunuzun yazılı sayfalarının fotokopisini jpeg. veya tif. formatında (max. 500 kb) e-mail veya kargo ile bize gönderin. Henüz pasaport çıkartmamış öğrencilerin il/ilçe nüfus müdürlüğüne bizzat başvurması gerekir.

2- Üç aydan eski olmayan vesikalık fotoğrafınızı jpeg. veya tif. formatında (max. 500 kb) e-mail veya kargo ile bize gönderin.

3- Tercihleriniz, eğitim ve mesleki deneyimleriniz doğrultusunda iş ayarlamanız yapılır ve işveren ile iş sözleşmesi imzalamanız sağlanarak vize başvurusu için gereken belgelerin ve formları hazırlanması sağlanır.

Vize

1- ATA Yurtdışı Eğitim tarafından vize mülakatı için randevunuz alınır ve mülakat tarihine kadar tüm vize belgelerinin eksiksiz hazırlanması sağlanır. Mülakat için belirlediğiniz özel bir tarih varsa vize mülakat randevusu ATA Yurtdışı Eğitim tarafından bu tarihe göre alınır.

2- Vize dosyanızın kontrol edilmesini istiyorsanız vize için hazırladığınız tüm belgeleri randevu tarihinden önce ATA Yurtdışı Eğitime göndermeniz veya bizzat getirmeniz gerekir. ATA Eğitim danışmanları vize dosyanızı inceleyerek varsa eksiklikleri size bildirecektir.

Seyahat Hazırlığı

En ekonomik uçak bileti seçenekleri için henüz vize aşamasındayken uçak bileti rezervasyonlarınız yapılır. Program başlangıç tarihi yaklaştıkça oryantasyon, acil durum telefonları ve ABD'de yapmanız gereken temel işlemlerle ilgili düzenli olarak bilgilendirilirsiniz.