Dubai' de Staj, İş ve Çalışma Programları

Dubai dil okulları uluslararası çapta eğitim veren ve öğrenci vizesi de sağlayabilen dil okullarına ev sahipliği yapar. Okullar öğrencilere vize sponsorluğu yapabilmekte ve tüm vize işlemlerini öğrenci adına yerine getirmektedir. Öğrencinin vize almak için konsolosluğa gitmesine, banka hesabı göstermesine ve benzeri birçok evrak işlemleri ile uğraşmasına gerek yoktur. Dubai vize konusunda Türk vatandaşlarına oldukça esnek olup şimdiye kadar Dubai vize başarı oranımız %100 seviyesindedir. Vize konusunda sizi en rahat ettirecek olan ülke konumundadır.

Çalışma hakkı, iş olanakları ve Dubai vizesi

Okul tarafından alınan vize ile gelen öğrencilerin part-time olarak çalışma hakkı vardır. En az 12 hafta ve üstü kayıt olan öğrenciler öğrenci vizesi ile Dubai’ye gider ve yeterli İngilizceye sahip olduklarında iş bulabilir ve çalışabilirler. Okulda iş bulma konusunda full-time olarak görevlendirilmiş personel çalışmaktadır ve öğrencilerin CV lerini toplayıp uygun iş bulma konusunda yardımcı olmaktadır.

Yurtdışından gelen öğrencinin ülkeye adaptasyonu, dinleme, anlama ve konuşma becerisini geliştirmesi ortalama 3 veya 4 haftayı bulmaktadır. Intermediate ve üstü seviyede öğrencilerin iş bulma süreci daha hızlı olmaktadır. Intermediate altı öğrencilerin ise iş bulması biraz daha uzun bir zaman alabilir. Bulunacak part-time işlerde öğrencinin kazanacağı ücret işe, iş yerine ve öğrencinin İngilizce yeteneğine ve karakterine bağlı olarak değişmektedir. Sosyal ve girişken bir kişiliğe sahip öğrenciler çok daha hızlı iş bulabilmektedir. Dubai’de güler yüzlü ve uyumlu olmak çok önemlidir ve iş bulma konusunda süreci hızlandırır. Önemli bir not olarak belirtmeliyiz ki birine bağırmak bile 6 ay cezadan başlar. Bu nedenle tüm öğrencilerin kibar olmaları çok önemlidir. Part-time işlerde ortalama saatlik ücret başlangıçta 6$-8$ arasıdır. Kimi işyerleri konaklama + yeme-içme + net maaş önermektedir. Bu tarz maaşlı işler birçok öğrenciye daha avantajlı gelmektedir. Dubai de iş konusunda çok şey müzakereye açıktır, konuşup daha fazlasını elde etmek her zaman mümkündür.

Ayrıca Dubai diğer dil eğitimi veren destinasyonlardan farklı olarak öğrencilere kendi mesleklerini yapma olanağı tanımaktadır. Bir bilgisayar mühendisliği mezunu öğrenci yeterli İngilizceyi edindikten sonra bilgisayar mühendisi olarak Dubai'de kalıp, oturma izni alıp profesyonel olarak kendi mesleğini yapabilme olanağına sahiptir. Bu tüm meslekler için gereklidir. Özellikle tasarımcılar ve mühendisler için çok ideal bir destinasyondur hatta başka bir ülkeye gitmek, yeni mezun ve mezun olacak üniversiteliler için zaman kaybı olacaktır. Dubai de İngilizcelerini geliştirirken aynı zamanda şehri ve ülkeyi yakından tanıyacaklardır ki buda işe başlama süreçlerini hızlandıracaktır. Ön yargılı olmamanızı ve Dubai'yi keşfetmenizi öneriyoruz!!

Dil Okulunda Sunulan imkanlar

Dil okulunda kafeterya, kütüphane, bilgisayarlar, ücretsiz ve sınırsız wi-fi bulunmaktadır. Binada aynı zamanda market de bulunur. Tüm sınıflarda akıllı tahtalar bulunmaktadır. Okulun tüm hocaları native english speaker olup Beginner seviyesinden Advanced seviyeye kadar tüm seviyeler mevcuttur. Okulda aynı zamanda speaking ve IELTS hazırlık sınıfları da bulunmaktadır. Kurslar Pazar günü başlayıp Perşembe günü sona erer ve öğrenciler herhangi bir Pazar günü kurslara başlayabilirler. Okulda her hafta öğrenciler için sosyal aktivite sağlamaktadır.

Dubai'de Konaklama

Konaklamalar yurtta olmaktadır ve yurdun okula ücretsiz servisi bulunmaktadır. Normal bir araçla yaklaşık 25 dakika süren yol servisle trafiğin durumuna göre 30-45 dk civarında sürmektedir. Yurdun olanakları oldukça iyidir. Yüzme havuzu, spor salonu, sinema salonu, ders çalışma alanı, bilgisayar gibi hizmetler standart olarak tüm adaylara sunulmaktadır. Yurt kayıtlarını başlangıç olarak ilk 2 hafta olarak ayarlamaktayız. 2 haftadan sonra öğrenciler dilerse yurt kayıtlarını aynı fiyat üzerinden haftalık olarak uzatabilirler veya okuldan veya çevreden edinecekleri fikirlerle farklı alternatifleri değerlendirebilirler. Farklı konaklama alternatifleri olarak Jumeirah Lakes Towers, Jumeirah Beach Rezidance ve Marina bölgelerinde paylaşımlı odalarda konaklayabilirsiniz ki mevcut öğrencilerin %90 ı bu bölgelerde konaklamaktadır. Bu konaklamalar okula ortalama 10 ila 25 dakika yürüme mesafesindedir. Bu konaklamaların fiyatı aylık ortalama 500 - 600$ civarındadır ve bu fiyata elektrik, internet vb. faturalarla, yüzme havuzu, spor salonu ücretleri bu fiyata dahildir. Öğrencilerden ortalama 140$ ve 280$ arası depozit talep edilir. Bu depozit konaklamadan ayrıldıklarında iade edilir. Evden çıkış tarihi ev sahiplerine 1 ay önceden haber verilmelidir ki ev sahibi ayrılacak kişinin yerine başkasını ikame edebilsin. Evler değişmekle beraber genelde 3 veya 4 odalıdır. Öğrenci odalardan birinde odayı 1 yada 2 yada 3 kişiyle paylaşabilir. 600$ olan odalar genel olarak 2 kişiliktir. Odalar büyüklüğüne göre 3 veya 4 kişiyi barındırabilir ki kişi sayısının artması fiyatları 600$ ın altına çekmektedir.

Yaşam Giderleri

Dubai bir Arap ülkesi olarak birçok kişinin aklında kapalı bir ülke imajı yaratabilir. Fakat Dubai sahip olduğu vizyon gereği başta giyim tarzlarına vermiş olduğu özgürlük ve hayatın birçok noktasında sağlamış olduğu yaşam kolaylığı sonucu başta birçok İngiliz, Amerikalı ve Avrupalıyla beraber dünyanın her yerinden milletin bir arada özgürce yaşayabileceği bir ortam oluşturmuştur. Dubai'de dilediğiniz gibi giyinebilir, gece kulüplerinde ve birçok restaurantlarda alkol tüketimi serbesttir. Hatta haftanın en az 1 günü kadınlar için Ladies night mevcuttur ve bu günde kadınlar için sınırsız ve ücretsiz alkol tüketim hakkı mevcuttur. Hatta yemeklerde % 60 lara varan indirimler de mevcuttur. Erkeklerde katılabilir fakat onlar için ücretsiz mekan oranı çok azdır. Ayrıca kadınlara metroda özel bir bölüm her zaman vardır, tercihe göre karışık alanda yada sadece kadınlara özel olan alanı kullanabilirsiniz.

Suç oranı %0 yakın olan Dubai’de evinizin aracınızın kapısını kilitlemeden çıkabilirsiniz ve döndüğünüzde eşyalarınızın hiç dokunulmadan yerinde durduğunu görebilirsiniz. Dilediğiniz saatte dışarı çıkabilirsiniz, hiç kimse sizi rahatsız etmeyecektir. Güvenlik konusunda dünyada sürekli olarak ilk 3 e giren bir ülkedir. Çok temiz bir ülke olan Dubai’de sokakta veya herhangi bir yerde çöp görmek imkansızdır. İstisnasız olarak her yer çok temizdir. Denizleri ve kumsalları da inanılmaz derecede temiz ve güzeldir. Sürekli olarak festival, fuar ve konserlerle şehir çok canlı durumdadır. Dünyaca ünlü sanatçıların konserlerini yada sergilerini görebilirsiniz. Yeme içme vb yaşamsal giderler için öğrenciye ortalama aylık 300-400 USD yeterli olmaktadır.

Hava sıcaklığı Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında yüksektir fakat her yerde klima olması (mağazalar, duraklar, metro istasyonları, taksiler kısacası her yerde klima olması) bu 3 aylık sıcak dönemi rahat atlatmanızı sağlamaktadır. Yaz aylarında iş bulma oranı da düşüktür. Özellikle Eylül ayından itibaren öğrencilerin çalışabileceği part-time işler çok fazladır.