İngiltere' de Eğitim

İngiltere'de eğitim seçeneği hem Türkiye'ye yakınlığı hem de kalitesi nedeniyle her zaman ilk tercihlerden biri olmaktadır. Avrupa' nın en batı ucunda, Kuzey Atlas Okyanusu ile Kuzey Denizi arasında Fransa' nın kuzey batısında yer alan İngiltere, Büyük Britanya adasını oluşturan İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler'i kapsayan 4 bölgeden biridir.londra ingilizce

Okyanus etkilerinin ağır bastığı iklimi son derece değişkendir. Havalar uzun süre dengeli gitmez. Kışlar nispeten yumuşak, yazlar ise serindir. Golf stream sıcak su akıntısının adaların iklimi üzerinde büyük tesiri vardır. Ilıman bir iklime sahip olan İngiltere, yılın büyük bir bölümünü yağış alarak geçirir. Kışın sıcaklık ortalaması 7°C' dir. Yazın ortalama sıcaklık güneyde 27°C, kuzeyde ise 15°C olur.

Ülke Adı: Birleşik Krallık (United Kingdom)
Başkenti: Londra
Hükümet: Parlamenter Demokrasi
Yönetim Biçimi: Meşruti Krallık
Politik Sistem: Monarşi
Resmi Dil: İngilizce
Para Birimi: İngiliz Sterlini (Pound)
Para Birimi Kodu: GBP
Saat Farkı: Türkiye'den 2 saat geri
Ülke Telefon Kodu: 44
Uçuş Süresi: 3,5 saat
Part-Time Çalışma İzni: Üniversite eğitimi alan öğrencilerin, part-time çalışma izinleri vardır.
Üniversite/Master süresi: Lisans programları 3 yıl, yüksek lisans programları ise 1 yıldır.

Günümüzde her konuda giderek artan rekabet ortamı nedeniyle insanların İngilizce' ye ihtiyaçları gün geçtikçe artmaktadır. Avrupalıların lisan eğitimi için İngiltere' ye gelme süreleri ortalama 2-3 haftalık sürelere kadar inmektedir. Bununla beraber Latin Amerika veya Asya gibi daha uzun mesafelerden gelen öğrenciler ise çok daha uzun süre İngilizce eğitimi almaktadırlar.

İngiltere'de İngilizce Eğitimi

İngiltere' de hemen her bölgede bir İngilizce dil okulu bulmak mümkündür. Bu okulların büyük bir bölümü Londra, Cambridge, Oxford, Brighton ve Bournemouth gibi öğrencilerin en çok tercih ettiği büyük merkezlerde toplanmıştır. İngiltere deyince akla gelen ilk şehir Londra olmaktadır. Londra' da eğitim görmeyi tercih edenler genellikle iş bağlantısı olan veya iş bağlantıları kurmayı hedefleyen iş adamları yada uzun süreli eğitim görecek ve part-time çalışmayı planlayan öğrenciler olmaktadır. Brighton, Bournemouth gibi güneyde olan şehirler özellikle kış aylarında maliyetler açısından en ekonomik bölgeleridir. Cambridge ve Oxford gibi şehirlerde ise yıl boyu kaliteli ve güvenilir eğitim sunan okullar bulunmaktadır. Tek dezavantajları diğer küçük şehirlere kıyasla yaklaşık %10-15 oranında daha pahalı olmalarıdır. Ayrıca Liverpool da hem yaşam maliyetlerinin düşüklüğü hem de daha az Türk nüfusu bulunmasından dolayı her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir.

Üniversite Eğitimi

İngiltere' de üniversite programları diğer ülkelere göre daha kısa sürelidir ve ücretleri de makul düzeydedir. Örneğin lisans eğitiminin toplam maliyeti, ABD' de aynı standartlarda bir üniversiteden ortalama % 10-15 daha düşüktür. Bunun en önemli nedeni lisans eğitiminin 3, master eğitiminin ise 1 yıl sürmesidir.

İngiltere' de iki tür yüksek öğrenim kurumu vardır. İlki; her düzeyde kendi derecelerini verme yetkisine sahip üniversiteler (lisans, yüksek lisans, araştırma ve doktora üstü dereceleri de dahil). İkincisi ise; yüksekokullar veya enstitülerdir. Yüksekokul veya enstitülerin bazıları da kendi derecelerini verirler ancak büyük çoğunluğu bir üniversiteye bağlı olarak bu dereceleri sunarlar.

İngiltere sanayi, ticaret ve ihracat gücü açısından dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Dünya ticaretinde beşinci sırayı, toplam ihracatta ise dördüncü sırayı alır.

İngiliz şehirleri hakkında bilgiler

Londra: Londra dünyanın en heyecan verici, en çok turist ve öğrenci akınına uğrayan başkentlerinden birisidir. Cazibesi dünya çapında ünlü olup, cafe, tiyatro, sinema, sanat galerisi, klüp ve etnik açıdan çeşitli restoran yelpazeleri sunar. Nehir kenarında veya muhteşem park ve bahçelerde yürüyüşün keyfini çıkartabilir, yürüyerek, otobüsle, geniş metro sistemiyle, taksi veya trenle ulaşımınızı rahatça sağlayabilirsiniz. Sayısız ingilizce dil kursu ve yüzlerce yüksek eğitim kurumuna ev sahipliği yapar.cambridge oxford okulları

Cambridge: Cambridge akademik yönüyle dünyadaki en tanınmış eğitim şehirlerindendir. Yıllardan beri dünyanın birçok yerinden öğrenciler, en iyi okullarda okumak için Cambridge' e gelmektedir. Rahatlamak için nehir kenarında huzur veren bir yer seçebilir veya şehrin çevresini görmek için bisiklet kiralayabilirsiniz. Londra ise sadece 50 dakikalık mesafededir.

Oxford: Oxford uluslararası üne sahip geleneksel bir üniversite şehridir ve öğrenciler için çok popülerdir. Oxford' da binalar tarihi yansıtsa da, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle yaşam, canlı ve hareketlidir.

Brighton: Güney kıyısında canlı bir sahil şehridir. Muhteşem tarihi mimarisi, eğlence merkezleri ve kaliteli okulları ile İngiltere'den beklediğiniz tüm olanaklar mevcuttur. Son yıllarda öğrencilerin dil eğitimi için en çok tercih ettiği şehirlerden biri haline gelmiştir. Londra' ya mesafe bir saatten azdır.

Bournemouth: Canlı deniz kenarı ve yoğun üniversite bölgesi olan Bournemouth yılın her mevsiminde ingilizce öğrenmek için ideal bir yerdir. Bournemouth İngiltere' nin güney sahilinde kumsalları, restoranları, cafe ve alışveriş imkanlarıyla hareketli bir şehirdir. Yerli ve yabancı öğrenciler çok güzel bir atmosfer oluşturmaktadır. Londra' ya uzaklığı yaklaşık 1,5 saattir.

Canterbury: Kent Üniversitesini bünyesinde bulunduran Canterbury, orta çağdan günümüze gelen tarihi zenginlikleriyle ünlüdür. Londra' ya 1 saat, Brüksel ve Paris' e feribotla sadece 2 saatlik uzaklıkta bulunmaktadır. İngiltere' nin popüler turistik merkezlerinden biridir. Surları da olan bu harikulade şehir, şahane ortaçağ vitrayları ve görkemli bir yer altı mezarı bulunan katedrali ile meşhurdur.