Almanya' da Eğitim

almanya almancaAlmanya Federal Cumhuriyeti yada kısaca Almanya, batı Avrupa'da yer alan, dünyanın en sanayileşmiş ülkelerinden biridir. Kuzey Denizi ile Baltık Denizi'ne kıyısı vardır. Kuzeyde Danimarka, Doğuda Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile Güneyde Avusturya ve İsviçre ile, Batıda ise Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda ile komşudur. Almanya, Avrupa Birliği'nin en güçlü üyesidir. Devlet; cumhuriyet, demokrasi, federalizm, hukuk devleti ve sosyal devlet beşlisi temelleri üzerine kuruludur. Almanya Federal Cumhuriyeti toplam 16 eyaletten oluşur. 10 u eski eyaletler diye tabir edilen birleşmeden önceki batı eyaletleridir.

Ilıman ve deniz iklimi; soğuk, bulutlu, rutubetli kışlar ve yazlar; ılık rüzgarlar yaygındır. Yıl boyu serin ve yağışlı bir iklime sahiptir.

Ülke Adı: Almanya Federal Cumhuriyeti (Bundesrepublik Deutschland)
Başkenti: Berlin
Yönetim Biçimi: Anayasal Federal Cumhuriyet
Resmi Dil: Almanca
Para Birimi: Euro
Para Birim Kodu:
Saat Farkı: Türkiye'den 1 saat geri
Ülke Telefon Kodu: 49
Uçuş Süresi: 2 saat 30 dakika
Part-Time Çalışma İzni: Eğitim amaçlı kalışlarda yıllık 90 tam veya 180 yarım gün yasal çalışma izni verilmektedir.

Almanya, tarih öncesi dönemlerden Romalılara kadar çeşitli tarihi kalıntıları ve günümüze uzanan çeşitli dönemlerden farklı mimari üslüplarla yapılmış manastırları, şatoları, kiliseleri barındıran kültürel bir çeşitliliğe sahiptir. Almanca resmi dildir. Ülke geneline yayılmış Almanca kursları binlerce yabancı öğrenciye ve göçmene eğitim vermektedir.

üniversitelerAlman üniversitelerini Almanya ve diğer ülkelerde oldukça çekici hale getiren gerçek; eğitim kalitesinin çok yüksek ve eğitimin çok ekonomik olmasıdır. 350 civarında yüksek okul bulunmaktadır. Bunlar üniversite, meslek yüksek okulu ve sanat okullarıdır. Her eyalet ve şehirde üniversite bulmak mümkündür. 16 eyaletin hepsinde farklı üniversite sistemleri vardır. Üniversiteler Türkiye'de olduğu gibi tek bir kuruma bağlı değildir. Üniversitelerde eğitim dili Almancadır, çok az üniversitede İngilizce eğitim veren bölümler bulunmaktadır.

Alman üniversiteleri aralarında 3' e ayrılır;
- Alman Üniversiteleri (UNIVERSITAT)
- Fachhochchule ( FH )
- Teknik Üniversiteler

Şehirler hakkında bilgiler

Berlin: Almanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Üç buçuk milyon nüfuslu Berlin metropolünde hayat çok hızlı akmaktadır. Yüzde 10 olan yabancı nüfusunun yarısı gurbetçi Türk vatandaşlarından meydana gelmekle birlikte Türk kökenli Almanların sayısı da az değildir. Berlin Almanya' nın sadece politik başkenti değil, aynı zamanda kültür başkentidir. Zengin Anadolu medeniyetlerinden gizemli Mısır hanedanlıklarına ve Roma İmparatorluğu'ndan henüz insanların yaşamadığı çağlara kadar dünyaca ünlü tarihi eserleri sadece Berlin'de bir arada görebilmek mümkündür. Bu şehirde bir birinden özel 150'yi aşkın müzenin yanı sıra, sayısız galerilere neredeyse her ay yeni bir tanesi daha eklenmektedir. Orijinal eserlerin arasında örneğin Kraliçe Nefertiti'nin Mısır Müzesi'nde yer alan büstü, Pergamon Müzesi'ne Bergama'dan götürülen Zeus'un sunağı ve Naturkunde Müzesi'nde 23 m uzunluğu, 12 m yüksekliği ile dünyada kurulu en büyük dinozor (Brachiosaurus) iskeleti her gün yüzlerce ziyaretçiye boy göstermektedirler. Berlin sanat alanında da dünyanın en önemli şehirleri arasındadır. Üç opera, Filarmoni, birçok tiyatro, konser salonu ve kütüphanenin yanı sıra; Berlin Film Festivali, festival haftaları ve tiyatro günleri, tüm sanat severleri kendisine çeker.

frankfurt dil okullarıFrankfurt: Şehir aşağı Main nehrininin her iki yakası ile Taunus' un güneyinde, Orta Almanya'nın Güney Batısında önemli bir ekonomi merkezidir. Liverpool üniversitesinin araştırmasına göre Avrupa'nın en zengin ve varlıklı kentidir. Her 1000 kent sakinine 922 iş yeri düşmekle Almanya'nın en yoğun iş bölgesidir. Dünya sıralamasında ekonomik yönden en iyi yaşanabilir kentler sıralamasında 5. dir. Şehirde hizmet sektöründe faaliyet gösteren sayısız firmanın yanı sıra birçok büyük bankanın genel merkezleri vardır. Bankalar şehri olarak bilinen kent, Almanya ve Avrupa çapında faaliyette bulunan finans şirketlerinin Avrupa merkezi olarak seçilmiştir. Gökdelenleri (Skyliners) bu kentin özelliklerinden biridir. Avrupa'nın en yüksek gökdelenleri buradadır. Güzel katedrallerle ve Main Nehri'nin güney kıyısı müzelerle doludur. Sachsenhausen semti, şehrin en şık, modern, seçkin ve tarihsel semtlerinden biridir. Sachsenhausen büyüleyici kafeleri, butikleri ve hareketliliğiyle eşsizdir.

düsseldorf kurslarıDüsseldorf: Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkentidir. Ayrıca Düsseldorf vilayetinin (Regierungsbezirk) merkezidir. Ren Nehri kıyısında kurulmuş moda ve fuar kentidir. Kuzeyinde Ruhr Bölgesi, güneyinde ise Köln bulunmaktadır. Kente adını “Düssel” nehri verir. Cam yapımı ve tekstiliyle ünlüdür. Almanya'nın ilk gökdeleni Wilhelm-Marx-Haus 1924 yılında Düsseldorf'ta inşa edilmiştir. Ünlü şair Heinrich Heine'nin çalışmalarının bulunduğu kütüphane buradadr. Ayrıca Robert Schuman Müzik Yüksek Okulu ve ünlü Sanat Akademisi sayesinde kent birçok öğrencinin ilgisini çekmektedir.

Münih: Berlin ve Hamburg' dan sonra Almanya' nın en büyük üçüncü kentidir. Bavyera Eyaletinin ise en büyük şehri ve başkentidir. Isar Nehri kıyısında yer alır. Avrupa Birliğinin on ikinci büyük şehridir. BMW, Siemens AG., Allianz gibi dünyanın sayılı şirketlerinin merkezleri buradadır.