Sosyal Güvenlik, Sağlık ve Vergiler

ABD'de yasal olarak çalışan tüm katılımcıların sosyal güvenlik numarası alması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Numaranızın olması ABD' de yasal olarak çalıştığınızın bir göstergesi olmakta aynı zamanda yaşanması muhtemel işçi-işveren sorunlarında kanunlar çerçevesinde korunmanızı sağlamaktadır. Sosyal Güvenlik numarası vasıtasıyla işveren tarafından maaşınızdan kesilen vergi ve diğer yasal kesintiler kayıt altında tutulur. Ayrıca program süresince geçerli sağlık sigortanızın olması yasal zorunluluktur.

Çalışma Süresi
Çalışma süresi ortalama 1 yıldır. Fakat işin niteliğine göre 6-7 ay civarında da olabilmektedir.

İşyerinizde başarılı olmanız durumunda işvereninizle anlaşarak vize statünüzü değiştirebilir veya daha uzun süreli çalışabilirsiniz, bazı özel koşullarda çalıştığınız işletmeyi değiştirerek 2-3 yıla kadar vizenizi uzatabilirsiniz.

Başvuru Zamanı
Yıl Boyu H2B programına katılmak için başvuru yapabilirsiniz. Ancak başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapmanız ABD’de ki uygun işleri ve uzun çalışma süreleri elde etmeniz amacıyla yoğun sezonları kaçırmamak açısından önemlidir. Size uygun iş ayarlaması yapıldıktan sonra işveren tarafından işe alındığınızı onaylayan formların gelmesi de uzun süre alabilmektedir.

Eğitim
H2B vize programı bir eğitim veya staj programı değildir. Fakat dileyen katılımcılar işlerinden arta kalan zamanlarda kişisel gelişimleri için eğitim alabilirler.

İşçi-İşveren sorunları
Normal şartlarda işçi işveren ilişkilerinin gereğini yerine getirmeniz, iş disiplinine uymanız, sorumluluk ve görevlerinizi eksiksiz yerine getirmeniz beklenir. H2B vizesi ile çalıştığınız sürece, ABD vatandaşlarının sahip olduğu tüm çalışma haklarına sahip olursunuz. Sorunla karşılaşmanız halinde veya herhangi bir belgeyi imzalamadan önce yasal haklarınızın farkında olmanız çok önemlidir.