H2B Başvuru Süreci

H2B Çalışma Vizesi programına katılabilmek için uygun bir aday olup olmadığınızı H2B Başvuru Şartları bağlantısından kontrol ederek işlemlerinize başlayabilirsiniz. H2B çalışma vizesine başvurabilmek için durumu uygun olan adayların, vize kriterlerine uygunlukları kontrol edilir ve adaylar program hakkında detaylı olarak bilgilendirilir.

Sonraki etapta işe yerleştirilme süreciniz başlar. Çalışacağınız işletme kesinleşince, bu işletmeden iş ve çalışma koşullarının detaylarının yazılı olduğu resmi bir iş sözleşmesi gelir. Bu belgenin gelmesiyle vize başvuru dosyasının hazırlanması başlar. Aday ATA Yurtdışı Eğitim tarafından oryantasyona alınır ve vize görüşmesine gider.

Yukarıda özet olarak açıklanan başvuru sürecine ilişkin detayları aşağıda etap etap sizin için sıraladık. İşlemlerinizin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için aşağıdaki prosedürlere uymaya çalışın ve aklınıza takılan her etapta ATA Yurtdışı Eğitim danışmanları ile irtibata geçmekten lütfen çekinmeyin.

Ön Kayıt

1- ATA Yurtdışı Eğitim ofisleriyle irtibata geçerek H2B Çalışma Vizesi kayıt formumuzu isteyin. Program için uygun özellikleri taşıyorsanız ATA Yurtdışı Eğitim danışmanı başlangıç paketini tercihinize göre e-mail, kargo veya fax ile size ulaştıracaktır.

2- İngilizce olarak hazırlanmış CV nizi oluşturun ve ATA Yurtdışı Eğitime gönderin.. Daha önce CV hazırlamamış veya İngilizce CV si bulunmayan adaylara ATA Eğitim tarafından Türkçe alt yazılı İngilizce CV örnekleri gönderilecek ve danışmanlarımız programa katılımınız için uygun CV oluşturulması konusunda size yardımcı olacaktır.

3- Üç aydan eski olmayan vesikalık fotoğrafınızı jpeg. veya tif. formatında (max. 500 kb) veya kargo ile bize gönderin.

4- İşlemlerinize başlamak için gerekli olan başvuru ücretini ofislerimizden alacağınız banka hesap numaralarına yatırın veya size en yakın ofisimize giderek elden ödeyin. H2B Program sözleşmenizi okuyarak imzalayın ve bir kopyasını kendinize alarak, aslını ATA Yurtdışı Eğitime gönderin.
- H2B Çalışma Vizesi Program Maliyeti için tıklayınız.
5- Evraklarınızın bize ulaşmasından sonra eğitim danışmanımız hemen işlemlerinize başlayacak ve H2B vizesine eksiksiz bir başvuru yapabilmeniz için özel olarak hazırlanmış başvuru paketini size ulaştıracaktır. Yapılması gerekenler, vize başvurusu için gereken belgeler, vize başvuru formları, vize mülakatı sırasında karşılaşacağınız sorular, vize görüşmesinin mantığı ve bu görüşmede nasıl davranmanız gerektiğine ilişkin bilgiler vize başvuru paketinin temel içeriğini oluşturmaktadır.

Kesin Kayıt
Bu etapta H2B vizesine başvurabilmeniz için gereken bilgilendirmeler yapılır.

1- H2B programı kapsamında çalışacağınız işiniz kesinleşir ve işvereninizle iş sözleşmeniz imzalanır.

2- Pasaportunuzun yazılı sayfalarının fotokopisini jpeg. veya tif. formatında (max. 500 kb) veya kargo ile bize gönderin. Henüz pasaport çıkartmamış adayların il/ilçe nüfus müdürlüğüne bizzat başvurması gerekir.

Vize işlemleri

1- Vize dosyanızın kontrol edilmesini istiyorsanız vize için hazırladığınız tüm belgeleri randevu tarihinden önce ATA Yurtdışı Eğitime göndermeniz istenir. ATA Eğitim vize dosyanızı inceleyerek varsa eksiklikleri size bildirir.

2- ATA Yurtdışı Eğitim tarafından vize mülakatı için randevunuz alınır ve mülakat tarihine kadar tüm vize belgelerinin eksiksiz hazırlanması sağlanır. Mülakat için belirlediğiniz özel bir tarih varsa mülakat randevusu bu tarihe göre alınır.

Seyahat Hazırlığı

En ekonomik  uçak bileti seçenekleri için henüz vize aşamasındayken uçak bileti rezervasyonlarınız yapılır. Program başlangıç tarihi yaklaştıkça oryantasyon, acil durum telefonları ve ABD'de yapmanız gereken temel işlemlerle ilgili düzenli olarak bilgilendirilirsiniz.