İsviçre' de Eğitim

isviçrede almancaİsviçre, resmi adıyla İsviçre Konfederasyonu, kuzeyinde Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya ve doğusunda Avusturya ile Lihtenştayn'a komşu, orta Avrupa Alplerinde yer alan denize kıyısı olmayan ve kantonlardan oluşan bir ülkedir. Çok güçlü bir ekonomiye sahip olan İsviçre, uzun yıllardan beri siyasi ve askeri tarafsızlık geleneğine sahip olduğu için, birçok uluslararası örgüte ev sahipliği yapmaktadır. Savaş dönemlerinde birçok sanatçı siyasi sığınma amaçlı İsviçre’ye göç etmişken, günümüzde ise düşük vergi oranları nedeniyle yoğun olarak göç almaktadır.

Ülke adı : İsviçre Konfederasyonu
Başkenti : Bern
Resmi dil : Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanş
Yönetim biçimi : Federal Cumhuriyet
Para birimi : İsviçre Frangı
Para birimi kodu : CHF
Saat farkı : 1 saat geridedir
Telefon kodu : 41
Uçuş Süresi : 2,5 saat

İsviçre’de yazlar ılık ve güneşli geçer. Yaz aylarında sıcaklık ortalama 27°C’ye kadar çıkmaktadır. Kışın ise hava özellikle yüksek kesimlerde hayli soğuktur. Ayrıca ülke yıl boyunca Föhn ismi verilen, Alp Dağlarından esen serin rüzgarların etkisi altındadır. Yine de İsviçre'nin bazı bölgelerinde Akdeniz ikliminin etkilerine de rastlamak mümkündür. Komşu ülkelerin kültürel ve sanatsal açıdan çok fazla etkisi altında kalmış olan İsviçre’de önemli bölgesel farklılıklar gösteren kendine özgü bir kültür oluşmuştur. İsviçre oldukça kozmopolit bir ülkedir, dolayısıyla çeşitli milletlerden birçok insana rastlamak mümkündür. İsviçre’de eğitim sistemi ise ülkenin kültürel ve ekonomik düzeyi ile doğru orantılıdır. Başka bir deyişle İsviçre, eğitimde kalite arayanlar için çok uygun bir ülkedir. İsviçre'nin dil eğitimi açısından diğer ülkelere göre daha cazip olmasının sebeplerinden biri bu kaliteli eğitimin dört farklı dilde sunulmasıdır. İsviçre'de hem Almanca hem de Fransızca kurslarına devam edebileceğiniz birçok dil okulu bulunmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Şehirler

zürih dil okuluZürih: İsviçre’nin ekonomik ve kültürel başkenti olarak adlandırılan Zürih, ülkenin en büyük şehridir. Şehir, Zürih Gölü ile Limmat Nehri'nin kesiştiği noktada kurulmuş olup kuzeyi ve batısı tepelerle çevrilidir. Kentin toplu taşımacılık sistemi Avrupanın en düzenli işleyen ulaşım sistemine sahiptir. Zürih çikolatanın, saat yapımcılarının, bankacıların, altın ve elmas borsalarının 'başkenti' olarak bilinir. Zürih Almanca eğitimi açısından ideal merkezlerden biridir. Kaliteli dil okulları ve güvenli şehir hayatı binlerce yabancı öğrenciyi Zürih'te bulunan Almanca kurslarına çekmektedir.

Lozan: Lozan, Fransızca konuşulan Vaud kantonunun başkentidir. Şehir, Cenevre Gölü'nün kıyısında kurulmuştur ve Cenevre'ye 60 km mesafededir. Lozan'da, özellikle turizm ve mühendislik alanlarında dünya çapında öncü öğretim kurumları da bulunur. Nüfusu yaklaşık 110.000 dir. Tarihi katedrali, üniversitesi ve müzeleri ile ünlü bir şehirdir.