Fransa' da Eğitim

Batı Avrupa'da bulunan Fransa, Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Monako, Andorra ve İspanya ile komşudur. Avrupa Birliğinin kurucusu üyesi olan Fransa, Rusya ve Türkiye'den sonra Avrupa'nın en büyük 3. ülkesidir. 2006 verilerine göre nüfus artış oranı %0,35' dir.
Ülkede ılıman bir iklim görülür. Ülkenin kuzeyinde kışları soğuk, yazları yağmurlu geçer. Güneyde ise kışları ılık, yazları sıcak olan Akdeniz iklimi hakimdir.

Ülke Adı: Fransa Cumhuriyeti (Republique Francaise)
Başkenti: Paris
Yönetim Biçimi: Parlamenter Başkanlık Tipi Cumhuriyet
Resmi Dil: Fransızca
Para Birimi: Euro
Para Birim Kodu:
Saat Farkı: Türkiye'den 1 saat geri
Ülke Telefon Kodu: 33
Uçuş Süresi: 3 saat 30 dakika
Part-Time Çalışma İzni: Part-time çalışma izni için başvuru yapılabilir.

paris fransızcaFransa'nın Dünya'da elde ettiği başarılar oldukça fazladır. Örneğin Airbus uçakları, hızlı tren (TGV), Arianne füzesi, moda ve lüks sanayisi, HIV virüsünün bulunması bunlardan sadece bazılarıdır.
Günümüzde eğitimlerinin tümünü yada bir kısmını Fransa'da almayı seçen yaklaşık 200.000 yabancı öğrenci vardır. Bu öğrenciler kültürleriyle ve farklı bilgi birikimleriyle Fransız yüksek öğrenimini zenginleştirmektedirler. Ayrıca ülke genelinde Fransızca eğitimi veren dil okullarının sayısıda hayli fazladır.
Fransa, tarım ürünlerinin bolluğu ve çeşitliliği ile Avrupa Ekonomik Topluluğu içinde birinci sırada, süt ürünleri açısından da dünyada dördüncü sırada yer almasının yanı sıra, sanayisi de çok güçlü bir ülkedir. Endüstri, ülke gelirinin çeyreğini ve ticaret kazancının %80' inden fazlasını karşılar. Yüksek orandaki işsizlik hala Fransa için sorun oluşturmaktadır. Fransa, geniş refah imkanlarını ve muazzam devlet bürokrasisini azaltmak yerine ve bütçe açığını kapatmak için savunma harcamalarını kesmeyi ve vergileri yükseltmeyi tercih etmiştir. Fransa 1 Ocak 1999' da Euro sistemi referandumuna diğer on Avrupa ülkesi ile birlikte katılmıştır. Fransızların yarısı nüfusu 50.000' in üzerinde olan şehirlerde yaşamaktadırlar. Metropolleri terk edip orta ölçekli şehirlerde yaşamayı tercih eden Fransızların sayısı gittikçe artmaktadır.

Fransız şehirleri hakkında bilgiler

Paris: Fransa' nın başkenti ve Ile-de-France bölgesinin merkezidir. Seine Nehri üzerine kurulmuştur. Dünyanın en hızlı büyüyen, en aktif şehirlerinden biridir. Anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve ışık şehir diye de anılmaktadır. Paris te yirmi tane semt bulunur. Her semtin kendine özgü bir havası vardır. Paris sokaklarında gördüğünüz her şey sizi etkisi altına alacaktır.
Paris sanatı, müziği, tiyatroyu, modayı ve edebiyatı aynı anda barındırabilen eşsiz bir kenttir. Çoğu öğrencinin hayali bu harika şehirde eğitim görmektir. Paris'te gezebileceğiniz birçok müze ve galeri bulunmaktadır. Louvre Müzesi, Centre Georges Pompidou, Musée d'Orsay, Notre Dame Katedrali, Eiffel Kulesi ve Sainte Sapeli ilk etapta sayılabilecek özel yerlerdir.

fransa niceNice: Nice' in yıldızı 18 yy. da yükselmeye başlamıştır ve o zamandan bu yana Nice seçkinlerin şehri olarak bilinir. Temiz ve akıcı bir Fransızca konuşulur. Şehir Vieux (eski) Nice, yeni Nice ve banliyölerden oluşur. 7 tepe üzerine kurulmuştur, sanılanın aksine oldukça büyük bir şehirdir. Côte D' Azur bölgesinin başkentidir ve Fransa'nın 5. büyük kentidir. Kültür ve mimari zenginliğiyle baş döndürecek kadar güzel bir kent olan Nice, Akdenizin kıyısında ve Rivirea bölgesinin batısında bulunur. Bu kentte birçok tarihi kalıntı, müze ve butik bulabilirsiniz. 17. ve 18. yy. a ait tarihi dokusu bozulmamış sokaklarda bulunan kafeler turistlerin ilgisini çekmektedir. Nice' in canlı bir gece yaşamı vardır. Ayrıca trenle kolayca ulaşabileceğiniz Riviera - Monaco, Cannes ve Antibes gidilmesi gereken şehirlerdir. Ünlü film ve pop starlarının ziyaret ettiği St.Tropes'i de otobüsle ziyaret edebilirsiniz.