Çin' de Eğitim

çin pandaDoğu Asya'da, Doğu Çin Denizi, Kore Körfezi, Sarı Deniz ve Güney Çin Denizi kıyısında, Kuzey Kore ve Vietnam arasında yer almaktadır. Rusya, Kanada ve ABD'den sonra Dünyada dördüncü en büyük ülkedir. Standart Çince, Pekin lehçesi olan Mandarin ve pek çok yerel dil kullanılmaktadır. Dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi Çin'in yaklaşık dört bin yıl geriye uzanan bir kültürel geçmişi vardır.
Özellikle son yıllarda Panda nüfusunun arttırılmasına yönelik çalışmalar tüm Dünya tarafından yakından takip edilmektedir. Dört mevsimi ülkenin çeşitli bölgelerinde görebilirsiniz. Güney bölgesinde yarı-tropikal iklim görülür. Yağmur yıl boyunca sıklıkla yağar. Yazlar uzun, nemli ve sıcak olur. Kışlar ise kısa ve ülkenin kuzey ve orta bölgelerine oranla daha ılımandır. Kuzey ve orta bölgelerinde kışlar son derece soğuk olur. Yazlar ise sıcaktır.

Ülke Adı: Çin Halk Cumhuriyeti
Başkent: Pekin (Beijing)
Yönetim Biçimi: Sosyalist Cumhuriyet
Resmi Dil: Çince
Çin Para Birimi: Çin Yuanı
Para Birim Kodu: CNY
Saat Farkı: Türkiye'den 6 saat ileri
Ülke Telefon Kodu: 86
Uçuş Süresi: 10 saat

Çin Halk Cumhuriyeti hızlı büyümesi, dışa karşı nispeten kapalılığı ve dünyanın en kalabalık pazarı olması nedenleri ile bütün dünyanın ilgisini üzerine toplamaktadır. Hemen hemen bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bu ülke ile ticari ilişkilerini geliştirmek ve işbirliği olanaklarını arttırmak istemektedirler. Dışa açılma çalışmalarının başladığı yıllardan günümüze kadar Çin, ekonomik alanda birçok başarıya imza atmıştır.

Çok kısa bir zaman içerisinde Çin ekonomisinin büyüklüğünün bugün dünyanın en büyük ekonomileri kabul edilen ABD ve Japonya'yı geçeceği iddia edilmektedir. Çin dünyanın en çok enerji üreten birinci, en fazla enerji tüketen ikinci ülkesidir. Ülkede kişi başına düşen enerji tüketiminin hala dünya ortalamasının altında olması da ülkenin gelişme potansiyelinin önemli bir göstergesidir. Kendi içerisinde büyük hamleler yapan, planlı bir kalkınma ve büyüme stratejisi izleyen Çin Halk Cumhuriyeti, komşusu bulunduğu Japonya ve Rusya gibi büyük ekonomilerin de desteği ile öncelikle Asya kıtasında söz sahibi olmaya başlamış ve giderek dünyaya açılmıştır.

Çin nüfusunun %92 sini Han Ulusu olarak bilinen etnik Çinliler oluşturur. Bunun dışında hükümet tarafından tanınan 55 etnik grup vardır. Bu etnik gruplardan bazılarının Çince den tamamen farklı olarak kendi lisan, kültür ve inançları vardır.

Şehirler hakkında bilgiler

Pekin: Eski Çin gelenek ve göreneklerini yakından tanımak isteyenlerin tercihi Pekin'dir. Yaklaşık 13 milyon kişinin yaşadığı bu kent tam bir kültür ve politika merkezidir. Pekin'de modern teknolojiyle tarihi doku iç içe yaşamaktadır.
Elbette Çin deyince akla ilk gelen şeylerden biri de alışveriştir. Çünkü burada çok uygun fiyatlara toptan ya da perakende alışveriş yapabilir ve dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız eşyaları bularak, rahatlıkla pazarlık yapabilirsiniz.
2008 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan Pekin' de spor, eğlence ve dinlence yerleri yeniden dizayn edilmiştir. Tianan Men Meydanı, Yasak Şehir, Yaz Sarayı, Cennet Tapınağı ve Budizm tapınakları mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdir.