Amerika' da Eğitim

Kuzey Amerika' da, Kuzey Atlas Okyanusu ve Kuzey Pasifik Okyanusu kıyısında, Kanada ile Meksika arasında yer alır. 50 eyaletten oluşan federal bir cumhuriyettir.amerika newyork

Ülkenin kuzey bölümünde dört mevsim görülür. Amerika içinde iklim koşulları inanılmaz farklılıklar gösterir. Kışlar bazı bölgelerde oldukça soğuk geçer. Yazlar ise sıcak ve nemlidir. Güneyde ise çöl iklimi hakimdir. California’ da hava pek değişmez genelde ılımandır. Florida' da ise bu değer yılın çoğunda 15°C-20°C arasındadır. Doğu kıyısının iklimi Avrupa' nın çoğunda olduğu gibi sert kış ve sıcak yaz koşulları getirir. New York şehrinde özellikle kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar da sıcak ve nemli geçer. Kıtanın ortası genellikle kurudur.

Ülke Adı: Amerika Birleşik Devletleri
Başkent: Washington DC
Hükümet: 50 Federal Cumhuriyet
Yönetim Biçimi: Federal Cumhuriyet
Ulusal Dil: İngilizce
Para Birimi: Amerikan Doları
Para Birim Kodu: USD
Saat Farkı: Türkiye'den Batısı 10, Doğusu 7 saat geridir.
Ülke Telefon Kodu: 1
Uçuş Süresi: Doğusu direk 9, Batısı 14 saat
Part-Time Çalışma İzni: Öğrenci vizesi (F-1 vizesi) sahiplerine okul binası yada kampüsü içerisinde haftada 20 saat part-time çalışma izni verilmektedir. Kampüs dışında çalışma iznine 6 aylık eğitim tamamlandıktan sonra başvurma hakkı vardır.
Üniversite/Master süresi: Lisans programları genellikle 4 yıl, Yüksek Lisans programları ise 2 yıldır.

Amerika Birleşik Devletleri Avrupa tarzı hayata göre farklı bir ülkedir. Her bölgesinde farklı şeyler keşfedebilirsiniz. Bunu öğrenmek için sürekli seyahat etmeniz gerekir. Her eyalet kendi içinde bir devlettir ve her eyaletin kendi başkenti vardır. Amerika içinde dört zaman dilimi uygulanmaktadır. Eyaletler arasında telefon görüşmeleri yaparken zaman farkını hesaba katmanız gerekir.

ABD'de İngilizce Eğitimi

Amerika dil okulları anlamında her fiyat düzeyine hitap eden son derece geniş bir eğitim yelpazesi sunar. New York, Boston, Los Angeles ve San Francisco Türk öğrenciler için popülaritelerini korusalar da giderek daha fazla sayıda öğrenci, İngilizcelerini daha çabuk geliştirebilmek, daha ekonomik yaşamak ve Türkçe konuşmaktan sakınmak için az bilinen bölgelerdeki dil okullarını ve üniversiteleri tercih etmektedirler.

Dil okulları ve üniversiteler öğrencilerin İngilizcelerini geliştirmeleri ve ortamı daha iyi tanıyabilmeleri için geziler, sportif, kültürel etkinlikler düzenlerler. Çeşitli etkinliklere katılmak yeni arkadaşlıklar edinmeyi, İngilizce aksan farklılıklarını ve kültürü tanımayı kolaylaştırmaktadır.

Üniversite Eğitimi

Amerika' da 6000' in üzerinde devlete bağlı yada özel yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır. Amerikan Eğitim sisteminde kolej ve üniversite, yüksek okul anlamına gelmektedir, verdikleri öğrenim ve diploma dereceleri bakımından bu okullar arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Ayrıca Amerika’ da ön lisans diploması veren iki yıllık "Junior college" lar veya "Community College" lar, yani meslek yüksekokulları da mevcuttur. Kredi sisteminin uygulandığı Amerikan üniversitelerinde 60 kredilik bir programa devam edilerek iki yılda ön lisans diploması alınabilmektedir. 4 öğrenim yılında ortalama 120 kredi karşılığında lisans diploması alınmaktadır. Bazı üniversitelerde yaz okullarına devam ederseniz bu süreyi üç yıla indirebilirsiniz. Tıp, mimarlık gibi dallarda eğitim süresi 5-6 yıla kadar çıkabilir. Ülkemizde kısaca 'Master' olarak adlandırılan, 30-36 kredinin tamamlandığı yüksek lisansta, 8-10 kadar ders alınır ve bitirme tezi hazırlanır. Doktora programı Türkiye üniversitelerinde olduğu gibi 3-4 yıl süren bir dönemi kapsamaktadır. Amerika’ da, bir doktora programına katılmak için o alanda master yapmak gerekmemektedir. Lisans diplomasını aldığınız alanda doğrudan doktora yapma şansınız da vardır.

ABD'de en çok tercih edilen şehirler

New York: New York dünyanın en canlı, en kozmopolit şehirlerindendir. Amerika Birleşik Devletleri' nin nüfus bakımından en büyük kentidir. Aynı isimli New York eyaletinde yer alır. Dünyaca önemli siyasi, ticaret, moda, eğlence ve finans merkezidir. Kent 5 bölüme ayrılmıştır: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island.

Boston: Amerika Birleşik Devletleri' nin Massachusetts Eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Ayrıca New England olarak bilinen ABD' nin kuzeydoğu bölgesinin de resmi olmayan merkezidir. Boston ABD’ ye gelenler için öncelikli ziyaret yerlerinden biridir. 250 yi aşkın üniversiteyi bünyesinde barındıran şehir, aynı zamanda dünyanın da en büyük akademik merkezlerinden biridir. Boston günümüzde bir eğitim, sağlık, finans ve teknoloji merkezidir. Şehri keşfetmek istediğinizde halk taşımacılığının ne kadar iyi olduğunu hemen fark edersiniz, etrafı görmek için yaya olarak gezebileceğiniz gibi otobüs veya trenleri de kullanabilirsiniz.

abd ingilizceSan Diego: ABD' nin en büyük 7. şehri ve California eyaletinin en büyük 2. şehridir. İçinde barındırdığı California Üniversitesi, San Diego State Universitesi gibi birinci sınıf akademik ve araştırma kurumlarıyla tüm dünyada tanınır.San Francisco: ABD' nin en büyük 13. şehri ve California eyaletinin en büyük 4. şehridir. San Francisco' nun ünlü tepeleri, Pasifik Okyanusu ve San Francisco koyu arasında uzanır. Okyanusu, şehrin tepelerini ve koy bölgesine özgü çekici Victoria tarzı mimarisinin muazzam manzaralarını görebilirsiniz. Ilıman bir iklim, kozmopolit ve üstün bir kültürel hayat, dünya mutfaklarından yemekler ve hoş bir yaşam tarzı vardır. Dünyaca ünlü University of California’ ya da ev sahipliği yapmaktadır. Körfezin ucundaki Sausolito’ yu gezebilir, ünlü Golden Gate köprüsünden geçebilir, Alcatraza gemiyle gidebilir veya Çin mahallesinde yemek yiyebilirsiniz.

Los Angeles: Los Angeles şehri, Güney California' da bulunan bir metropoldür. Amerika Birleşik Devletleri' nin batısında bulunur. California eyaletinin en büyük şehri olan Los Angeles diğer şehirlerden farklı olarak vilayet yöntemiyle yönetilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri' nin en kalabalık ikinci şehridir. Los Angeles sanat ve eğlencenin tüm ülke genelinde öncüsü olmaya başlamıştır. New York' un klasik Broadway' ine karşı Hollywood sineması geçen yıllarda çok daha güçlenmiştir.