Vizeden red almak, tekrar başvurmak

Temelde her başvuru birbirinden bağımsızdır, dolayısıyla daha önce red almış olsanız bile her başvurunuzda vize alma şansınız vardır. Vize alabilir miyim veya nasıl vize alınır sorularına verilebilecek net bir cevap olmadığı gibi kesin vize almanızı sağlayacak özel bir formül de yoktur. Fakat şansınızı yükseltmek ve kötü sürprizlerle karşılaşmamak yani vize alabilmek için vizenin mantığını iyi anlamak gerekir. ATA Yurtdışı Eğitim olarak yıllar içerisinde binlerce vize başvurusunun verdiği deneyimle vizenin mantığı, vize dosyasının tutarlı, ikna edici ve mantıklı olması, hangi durumlarda ne gibi belgelerin hazırlanması gerektiği, varsa mülakatta söylenmesi ve söylenmemesi gerekenler, sorulan sorulara ne şekilde cevap verilmesi gibi konularda tüm tecrübemizi sizinle paylaşıyor, vize alabilmeniz için elimizden geleni yapıyoruz.

Örnek sorular ve cevaplar

Vize konusunda sürekli karşılaştığımız bazı soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

1-Tüm sorulara cevap verdim ancak vize alamadım?
Cevap: Özellikle mülakatla vize veren Amerika ve bazı Schengen ülkelerinde tüm sorulara cevap verebilmeniz son derece doğaldır, sorulan tüm sorular sizinle ilgilidir ve bunlara cevap verebilmeniz bir yetenek olmadığı gibi zor da değildir. Zor olan vize görevlisinin duymak istediği cevapları verebilmek ve söylenmesi gerekenin ne olduğunu o anda düşünebilmektir. Eğer vizenin mantığını bilmiyorsanız, haftada yüzlerce görüşme yapan ve sayısız belge inceleyen vize görevlisinin geliştirdiğiniz ufak taktikleri anlamayacağını düşünüyorsanız, hangi sorulara ne şekilde cevap vermeniz gerektiğinin farkında değilseniz, verdiğiniz her cevaba vize görevlisinin inanacağını sanıyorsanız mülakat sonucunda vize alamazsanız çok da şaşırmamanız gerekir. Unutmayın siz mülakata girdiğinizde vize görevlisi sizin hakkınızda hiç bir şey bilmez. Başvurunuz sonucunda eğer red alırsanız anlattığınız bilgilerin, sorulan sorulara verdiğiniz cevapların ve sunduğunuz belgelerin sonucunda red almışsınızdır. Bu da bir yerlerde yanlış yaptığınız sonucunu ortaya çıkarır. Sonuç olarak nelerin söylenip söylenmemesi, hangi belgelerin sunulması sunulmaması veya nasıl olması gerektiğini bilmiyorsunuz gibi bir durumla karşı karşıyasınız... ATA Yurtdışı Eğitim olarak mülakatlarda karşılaşacağınız sorular ve bu sorulara ne şekilde cevap vermeniz gerektiği konusunda sizi bilgilendiriyor, davranış ve mülakatta dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında tavsiyelerde bulunuyoruz. Unutmayın siz kendi deneyimleriniz, çevrenizden duyduğunuz ve internetten okuduğunuz bir kaç vize başvurusundan sonuçlar çıkarmaya çalışırken biz elimizden geçen binlerce başvurunun sonuçlarını değerlendirerek tavsiyelerde bulunuyoruz.

2- Ne kadar para göstermeliyim?
Cevap: Vizeden daha önce red almış ve tekrar aynı şoku yaşamak istemeyen adayların özel formül arayışının sonucu olarak sıklıkla sorduğu bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. İngiltere, Kanada, İrlanda gibi ülkelerden alınan vize redlerinin sonuç mektuplarında maddi konulardan bahsedilmesi, tutarsızlıklara değinilmesi sonucunda bu soruya aranan cevapta aday için mutlaka yanıtı bulunması gereken bir gizeme dönüşür. Bu sorunun net bir cevabı olsa herkes o parayı gösterir ve vizeyi alırdı. 500 bin dolar gösterip vize alamayan da vardır, hiç para göstermeyip vize alan da vardır. Her adayın durumu farklıdır, dolayısıyla herkes için geçerli olabilecek sabit bir parasal miktar yoktur. Vize görevlisi sizin ekonomik, sosyal, kültürel hayat standardınızı anlamaya çalışır, yüksek bir hayat standardı çoğu zaman sadece para göstererek ispatlanamaz. Ayrıca gösterdiğiniz her para vize görevlisi tarafından size ait bir para olarak düşünülmeyebilir. Bu konularda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine, göstereceğiniz paraların ne şekilde ve hesap hareketlerinin nasıl olması gerektiğine ilişkin ipuçları vererek en doğru başvuruyu yapmanıza yardımcı oluyoruz. Böylece banka hesabımda 200 bin TL para gösterdim vize vermediler diye ofisimize uğrayan ancak belgelerini incelediğimizde 'bu belgelerle vize alsan daha büyük bir sürpriz olurdu' dediğimiz adaylardan biri olmazsınız. Gerçekçi bir dosyaya sahip olmadan ve mantıklı bir başvuruya hazır olmadan 'ne kadar para' sorusuna cevap aramak sadece zaman kaybına sebep olur. Ayrıca bu soruya cevap bulmaya çalışmak vizenin mantığı ve doğru bir başvuru yapabilmek konusunda adayın en ufak bir bilgiye sahip olmadığının en somut göstergesidir.

3- Nasıl vize alırım?
Cevap: Öncelikle vizenin mantığını anlamanız gerekir, sonrasında dosyanızın tutarlı ve vize görevlisinin görmek istediği şekilde hazırlanmış olması önemlidir, eğer mülakat varsa hangi sorularla karşılaştığınızda hangi cevapları vermeniz gerektiğinin farkında olmalısınız. Özellikle bir kez red almış adayların sonraki başvurularında basit kurnazlıklar ve hemen red almalarını sağlayacak uyanıklıklar yapmaya çalıştıklarını görüyoruz. Örneğin sağdan soldan para topladığı açıkça belli olan ve bu parayı banka hesabı diye gösteren birçok adayın ofisimize 'yine red aldım profesyonel birilerine danışayım diye düşündüm' diye geldiğinde, vize alamadığı için yaşadığı şaşkınlığı bizler de hayretle görüyoruz. Dosyasına baktığımızda vize almasının mucize olacağını gördüğümüz bu adaylar kendi çaplarında yaptıkları kurnazlıkların vize görevlisi tarafından ciddiye alınmamasını anlamakta zorlanıyorlar. Yeni mezun birinin 'yurtdışından dönüşünde şirketimizde çalışacaktır yazısı almaya çalıştığını', Türkiye'ye geri döneceğimi nasıl ispatlayabilirim sorusunun cevabını somut olarak bulmaya çalışan adayları, hiç bir iş deneyimi olmayan adayların hesaplarına yüklü miktarlarda paralar yatırmaya çalıştığını, 'bankada tanıdığımız var, ne kadar para lazımsa gösterebilirim' diyerek bu şekilde vize almaya çalışanları ve daha burada belirtilemeyecek birçok basit uyanıklıklarla binlerce vize başvurusunu değerlendiren ve yine binlerce kişiyle görüşme yapan vize görevlilerini ikna edebileceklerini düşünenlerle sürekli karşılaşıyoruz. Unutmayın, vize görevlisi sizin yapmaya çalıştıklarınızın çoğu zaman farkındadır, sizde aynı işi haftalarca, aylarca, yıllarca yapsanız daha ilk cümlelerde karşınızdaki insanın niyetini anlarsınız. Vize almak zor değildir ancak amatörce yapılmış bir başvurudan red alırsanız sonrasında yine amatörce ve kulaktan dolma bilgilerle vize almak tahmin ettiğiniz kadar kolay değildir.

4- Beni şirket gönderecek... Şirket üzerinden gitsem vize alır mıyım?
Cevap: Red alanların çaresizliklerinin geldiği son noktalardan biri de kendi tabirleriyle 'şirket üzerinden gitme' formülüdür. Bir kaç tane personeli olan basit bir şirketi kendine sponsor yaparak vize alabileceğini uman, 1000 TL si olan herkesin rahatlıkla kurabileceği bir şirket kurup, şirket sahibi olarak vize alabileceğini düşünen, Türkiye'de sayısız İngilizce bilen insan varken şirket beni İngilizce öğrenmem için yurtdışına gönderecek deyip, vize görevlisinin de buna inanacağını sanan birçok kişi ile karşılaşıyoruz. Bu durumların geçerli olduğu başvurular da olur ancak unutmayın her belge, her durum, her evrak herkesin işine yaramaz, bir adayın vize almasını sağlayan evrak başka bir adayın hemen red almasını sağlayabilir. Hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini, mevcut durumunuza göre neyin doğru olduğunu size detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Vizenin mantığını anlayan birçok aday bize ilk geldiklerinde düşündüklerinin aslında ne kadar mantıksız olduğunu görüyorlar ve doğru vize başvurusu için ne yapmaları gerektiğini anlıyorlar.

Ne yapmalıyım, başvurum nasıl olmalı?

Daha önce vize alamadıysanız ve yeniden başvuracaksanız öncelikle deneyimli kişilere ulaşıp yardım almaya çalışın... Deneyimden kastettiğimiz arkadaş, komşu veya bir kaç ülkeden vize almış bir kişi değil farklı ülkelerden en az yüzlerce hatta binlerce başvuruya aracılık etmiş, hangi durumda nasıl sonuçlar alındığını bilen kişilerdir. Aynı belgelerle ve şartlarınız değişmeden tekrar tekrar başvuru yapmayı düşünmeyin. Ayrıca başvurduğunuz ülkeye göre vize çeşitlerinin sonuçları hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Örneğin bazı ülkelerde turist/ziyaretçi vizesi alma oranı düşükken, öğrenci vizesi alma oranı dikkat çekici oranda yüksek olabilmektedir. Öğrenci kategorisi içinde de bazı durumlarda dil okulu kaydı değilde lisans veya master kaydı ile başvuru yapmak şansınızı son derece arttırabilmektedir. Yine örneğin yurtdışında bulunan akraba bazen fayda sağlayabilirken bazı durumlarda ise hiç bahsedilmemesi tercih edilebilir. Bahsedilecekse bu kişilerin nasıl bir davetiye hazırladıkları ve hangi belgelerinin sunulması gerektiği de önemli olabilir. Tüm bu durumlarda da okul kabullerinin veya davetiyelerin başvuru sahibinin özellikleri ile tutarlılığı önemlidir. Sonuç olarak vize başvurusundan önce durumunuzu değerlendirip doğru başvuru yapmanızı sağlayacak firma ve kişilere ulaşmanız çok önemlidir.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.