Ukrayna' da Eğitim

ukrayna üniversiteUkrayna doğusunda Rusya, kuzeyinde Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova, güneyinde ise Karadeniz ve Azak Denizi ile çevrili bir Doğu Avrupa ülkesidir. Türkiye'den daha kuzeyde olması nedeniyle ülkemize göre daha soğuk bir iklime sahiptir. Hava sıcaklığı kışın kuzey doğuda -8°C, güney batıda -2°C, Kırım'ın güney kıyılarında ise + 4°C civarındadır. Yaz aylarında kuzey batıda +18°C, Kırım’ın güney kıyılarında +24°C dir. Ülkedeki en yüksek hava sıcaklığı 36°C ile 42°C arasında olup, en düşük sıcaklık ise -30°C ile -40°C arasında değişmektedir.

Ülke adı : Ukrayna
Başkenti : Kiev
Resmi dil : Ukraynaca, Rusça
Yönetim biçimi : Cumhuriyet
Resmi Dil : Ukraynaca
Para birimi : Grivna
Para birimi kodu : UAH
Saat farkı : Türkiye ile aynı zaman diliminde yer aldığından saat farkı yoktur
Telefon kodu : 380
Üniversite/Master süresi : Lisans programları genellikle 4 yıl, Yüksek Lisans Programları ise 2 yıldır.

Ülkenin nüfusunun yarısından çoğu sadece Rusça konuşmaktadır. Ukrayna’da eğitim sistemi Avrupa standartlarındadır ve toplam nüfusun hemen hemen tamamı okur yazardır. Lisans mezunlarının oranı yaklaşık % 14 dür. Ülkede toplam 300 üniversite mevcuttur, bu üniversiteler kuruluşu çok eski yıllara dayanan köklü üniversitelerdir. Öğretim kurumları devlet üniversitelerinden oluşur. Dolayısıyla eğitim maliyetleri diğer ülkelere göre çok daha daha makuldür. Bu sebeple de Ukrayna, eğitim için son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Ukrayna'da sosyal hayat, her türlü ihtiyacı karşılayabilecek düzeydedir. Tiyatro ile sinemalarda oyunlar ve filmler tüm dünya ile aynı anda gösterime girerken, gece hayatı da oldukça renklidir. Ukrayna'nın Karadeniz'e kıyısı olması nedeniyle hemen hemen her şehirde pek çok plaj, kumsal ve koy bulunmakta olup, özellikle bu yönüyle de gençlerin ve öğrencilerin çok fazla ilgisini çekmektedir.

En Çok Tercih Edilen Şehirler

rusça dil okuluOdessa: Ukrayna'nın güneybatısında yer alır. Karadeniz havzasının Samsun’dan sonra en büyük ve Ukrayna’nın en önemli liman şehridir. Karadeniz kıyısında bulunan en büyük limanlardan birine sahiptir. Nüfusu 1 milyonun üzerinde olan Odessa’yı 1240 yılında Tatar hanı Hacıbey (Koçibey) kendi ismini vererek kurmuştur. Osmanlı Rus savaşı sonrası, 1794 yılında Odessa ismini almıştır. Günümüzde az da olsa yerli Türklere ve Tatar Türklerine rastlamak mümkündür. Şehrin önemli banliyösü olan Tahirova ve eski Gümrük binası da şehirdeki Türk izlerinin birer simgesidir.