Malta' da Eğitim

Malta'da eğitim denince akla gelen ilk şey 'özellikle kış aylarında' dil okulu maliyetlerinin son derece ekonomik olmasıdır. 3 adadan oluşan bir takım adadır: Malta, Gozo ve Comino. Ada Avrupa'da İtalya ve Kuzey Afrika'da Tunus'un arasında bulunur. Ülkede İngilizce ve Maltaca (Maltese) dilleri kullanılmaktadır.

Halkı güler yüzlü, tüm kültürlere karşı ilgili ve saygılıdır. Yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla doğal bir Akdeniz iklimine sahiptir. Sıcaklık kış aylarında ortalama 14°C, yaz aylarında ise ortalama olarak 32°C civarındadır.

Ülke Adı: Malta Cumhuriyeti (Repubblika ta' Malta)
Başkenti: La Valletta
Hükümet: Parlamenter Demokrasi
Yönetim Biçimi: Parlamenter Cumhuriyet
Resmi Dil: Maltaca, İngilizce
Para Birimi: Euro
Para Birimi Kodu:
Saat Farkı: Türkiye'den 1 saat geridir.
Ülke Telefon Kodu: 356
Uçuş Süresi: 2 Saat
Part-Time Çalışma İzni: 24 hafta üzeri kayıtlarda çalışma iznine başvurma hakkı vardır.
Üniversite/Master süresi: Lisans programları genellikle 4 yıl, Yüksek Lisans Programları ise 2 yıldır.
malta eğitim
Malta Adaları güneş ve tarih adaları olarak nitelendirilir. Tarih boyunca Fenikeliler, Romalılar, Araplar, Fransızlar ve İspanyollar gibi birçok ülkenin egemenliği altına girmiştir. 6000 yıllık bir medeniyetin beşiği olması nedeniyle, her santimetre karesi tarih dolu şehirleri, tapınakları ve abideleriyle geçmişe tanıklık etmektedir. Adanın coğrafi özelliğini teraslanmış bahçelerle bir dizi alçak tepeler teşkil eder, dağ ve akarsu bulunmamaktadır. 137 kilometre uzunluğundaki kıyılarında güzel kumsallara sahip pek çok koyları ve limanları vardır.

İngilizler 1960 yılında Malta' nın bağımsızlığını ilan edişine kadar ülkenin hakimi olmuşlardır. Bu süre boyunca İngiliz dili, kültürü ve eğitim sistemi ülkenin tüm unsurlarıyla özdeşleşmiştir. Her sömürge ülkesi gibi İngiliz adli ve kamu hizmetleri sistemini benimsemişlerdir. İngilizce resmi dil olarak kullanılır. Arabaları sol şeritte (İngiltere ve Kıbrıs gibi) kullanırlar ve öğlen vakitleri 'siesta' yaparlar yani işlerine mola verirler.

Malta'da İngilizce Eğitimi

Dünyanın çeşitli ülkelerinden dil eğitimi için gelen kişiler üniversite öğrencisi, ofis çalışanı, iş dünyasındaki profesyoneller, yabancı dil öğretmenleri, tatilini değerlendirmek isteyenler, bazen ise farklı bir deneyim yaşamak isteyen emekliler olabilmektedir. Eğitim denince ilk akla gelen İngilizce kursları olsa da Malta Üniversitesi'de yüksek eğitim kalitesi ve bölüm çeşitliliği ile binlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Dil eğitimin popüler olmasının nedeni İngilizcenin günlük yaşamın her anında yaygın olarak kullanılmasıdır. Kurslar ekonomik fiyatlı ve pratik amaçlı olduğundan her yıl binlerce kişi tarafından İngilizce eğitimi için tercih edilmektedir.

Ülkenin eğitim sistemi İngiliz sistemine benzer ve İngilizce dil okulları Avrupalılar tarafından oldukça kabul görmüştür.

Malta şehirleri hakkında bilgiler

maltada ingilizceSliema: Adanın en büyük ve en modern şehri olan Sliema, sayısız kafeleri, alışveriş merkezleri, restoranları, sahilleri ve değişik konaklama seçenekleri ile harika bir şehirdir. Paceville ve St. Julians şehirlerine komşudur. Öğrenciler okuldan arta kalan vakitlerinde Akdeniz'in mavi sularında dalış yapabilir, yakın adalara yapılan tekne turlarına katılabilir, tepelere tırmanabilirler. Özellikle Avrupalı turistlerin tercih ettiği Malta adası, hem tatil hem de ingilizce pratik yapmak isteyenler için ideal bir seçimdir.

maltada kurslarSt. Julians: St. Julians şehri ve muhteşem sahil yolu, Bodrum tarzı yaşantısı ve değişik restoranlarıyla hem öğrencilere hem de turistlere çok güzel imkanlar sunmaktadır. Birbiri ardına açılan İngilizce dil okullarıyla öğrencilerin tercih ettiği popüler şehirler arasında gelmektedir. Hem dil okulu hem tatil diye düşünüyorsanız Malta'dan daha iyi seçenek yoktur. St. Julians aile yanı konaklamalardan, 5 yıldızlı otellere kadar birçok konaklama alternatifi sunar. Restoranları, barları, gece kulüpleri, alışveriş merkezleri, sinemaları, kumsalı ve bowling salonları ile eğlencenin başkentidir.