Kanada' da Eğitim

kanadada eğitimAmerika Kıtasının kuzeyinde, Kuzey Atlas Okyanusu ve Kuzey Pasifik Okyanusu kıyısında yer almaktadır. Kanada İngilizce ve Fransızca' nın resmi dil olduğu tek ülkedir. 10 ayrı eyalet ve 3 bölgeden oluşan, 30 milyon nüfusu ile dünyanın en geniş topraklarına sahip ülkelerden biri olmasının yanında, temiz ve güvenli bir ortamda, kaliteli ve ucuz eğitim görmek isteyen kişiler için ideal bir ülkedir. Kanada şehirlerinden üçü, Dünya Bankası tarafından yaşamak, çalışmak ve okumak için en iyi on şehir arasında gösterilmiştir. Birleşmiş milletlerin yaptığı araştırmalar neticesinde 1992, 1994, 1995, 1996 yıllarında "dünyanın en yaşanılır" ülkesi olarak tanımlanmıştır. 70. paraleldeki buz tepelerinden batı sahillerindeki gür bitki örtüsüne kadar değişiklik gösteren iklim çeşitliliğine rağmen Kanada'nın bütününde özellikle nüfusun da daha yoğun olduğu Amerika sınırları boyunca 4 ayrı mevsim yaşanır. Yazın günlük sıcaklık +35°C ve daha üstündeki derecelere kadar yükselir, buna rağmen -25°C ve daha da altındaki dereceler alışılmadık değildir. İlkbahar ve sonbaharda hava sıcaklıkları daha normaldir.

Ülke Adı: Kanada
Başkenti: Ottowa
Hükümet: Parlamenter Demokrasi
Yönetim Biçimi: Anayasal Monarşi
Resmi Dil: İngilizce ve Fransızca
Para Birimi: Kanada Doları
Para Birim Kodu: CAD
Saat Farkı: Türkiye'den Batısı 10, Doğusu 7 saat geridir.
Telefon Kodu: 1
Uçuş Süresi: Aktarmalı, İstanbul'dan Doğusu 14, Batısı 20 saat
Part-Time Çalışma İzni: Öğrenci vizesi sahiplerine okul binası yada kampus içerisinde haftada 20 saat part-time çalışma izni verilmektedir. Kampüs dışı çalışma iznine 6 ay eğitim alındıktan sonra başvuru yapılabilir.
Üniversite/Master süresi: Lisans programları genellikle 4 yıl, Yüksek Lisans Programları ise 2 yıldır.

Dünya'nın en yüksek refah düzeyine sahip ülkelerinden biridir. Kanadalıların %65’ inden fazlası kendi evlerine sahiptir. Bütün önemli şehir merkezleri değişik alışveriş merkezleri, restaurantlar, tiyatrolar, sanat galerileri ve müzelere sahiptir. Kanada şehirlerinde; mükemmel spor ve eğlence tesislerinin yanı sıra doyumsuz güzellikte sayısız park, bahçe bulunmaktadır.

Kanada'da İngilizce ve Fransızca Eğitimi

İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dili olan bir ülkedir. Fransızca konuşan Kanadalıların büyük bir çoğunluğu (% 75’i) ülkenin doğusunda bulunan Quebec bölgesinde yaşamaktadır. 1991 nüfus sayımına göre, Quebec nüfusunun % 82' sinin ana dili Fransızcadır. Diğer eyaletler ise tamamen İngilizce konuşur. İki lisanında konuşulduğu Quebec eyaleti ve özellikle Montreal şehri her iki dili öğrenmeye istekli öğrenciler için ideal bir merkezdir. Vancouver, Toronto ve Ottawa gibi diğer büyük şehirlerde ise sadece İngilizce konuşulur.

Kanada dil okullarının çoğu öğrencilerimize özel promosyonlar ve indirimler sunmaktadır. Konaklama ve yaşam giderleriyle birlikte toplam eğitim maliyeti aynı standartlarda temin edildiğinde komşu ABD ye kıyasla %15-20 civarında daha ekonomiktir. Kanada’da yaşam ve ulaşım giderleri de öğrenciler için oldukça uygundur.

Üniversite Eğitimi

Kanada' da üniversite ve kolejler yüksek standartları ve kaliteleriyle ünlüdür. Bilgisayar mühendisliği, işletme, telekomünikasyon, tıp ve ziraat en çok ilgi gören ve kalitesi dünyaca tanınmış bölümlerin başında gelir. Ayrıca kullanılan en son teknoloji sayesinde öğrenciler her türlü bilgiye kolaylıkla erişebilmektedir.

vancouver dil kursuKanada'nın batı bölgesinde yer alan British Columbia, yabancı öğrencilerin bir numaralı tercihi konumundadır. Bu bölgenin en önemli merkezi olan Vancouver birçok İngilizce dil okulunun bulunduğu bir cazibe merkezidir. Diğer önemli bir bölge Ontario bölgesidir. Bu bölgenin en önde gelen şehirleri Ottawa ve Toronto’ dur. Toronto, kültürel açıdan müze, galeri, tiyatro vb. konularda Londra ve New York ile boy ölçüşebilecek konumdadır. Eğitim maliyetleri ABD' ye kıyasla daha düşüktür. Ülkenin her bölgesinde (hem kırsal kesimde hem de şehir merkezlerinde) bulunan çok geniş üniversite ve üniversite college lere sahiptir. Eğitim ve araştırma açısından uluslararası üne sahip Kanada üniversitelerinin global bilinirlikleri; Amerikan ve İngiliz üniversitelerinin derecelerine eşittir.

Şehirler hakkında bilgiler

Vancouver: British Columbia eyaletinde bulunan bir şehirdir. Batı Kanada'nın en büyük, ülkenin de üçüncü büyük metropolüdür. Vancouver Limanı dünya ölçülerinde önemli büyüklüktedir. Ayrıca Vancouver, Hollywood ve New York'tan sonra Kuzey Amerika'daki üçüncü film üretim merkezidir. Vancouver doğal güzellikleri, limanı, Stanley Parkı, Spor Merkezleri, akvaryumu ve birçok alışveriş merkeziyle hoş vakit geçirebileceğiniz bir şehirdir. Vancouver’ın yoğun kültür ve eğlence hayatı tiyatro, rock klüpleri, opera, bale, modern dans ve birçok farklı festivalleri içerir. Şehrin galerileri ve müzelerinde seçkin koleksiyonlar her zaman ziyaret edilebilir.

toronto okullarToronto: Kanada'nın en büyük şehri, kültürel, finansal ve ticaret merkezi olan Ontario eyaletinin başkentidir. Çoğu insan burayı “dünyanın en yeni ve mükemmel şehri” olarak adlandırır. Londra ve New York'un heyecan ve canlılığına sahip olan Toronto, aynı zamanda “dünyanın yaşanabilecek en güzel şehri” ünvanına sahiptir. Toronto' da her zaman yapılabilecek bir şey, gidilebilecek bir yer vardır. Gelişmiş bir ulaşım ağına sahip şehirde; yer altında alışveriş merkezleri ve metro istasyonları vardır. Son derece güvenli bir yerdir ve suç oranları çok düşüktür. Niagara Şelaleleri'ne, Ottawa, Montreal ve ABD'ye oldukça yakındır.
En önemli simgesi "CN Tower" dır. "Rogers Centre" (Eski adıyla "Skydome") şehrin merkezindedir. Güneyinde Ontario Gölü vardır. Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan "Toronto Zoo" doğudadır. Toronto’da Maple Leaf (hokey), Argonauts (futbol), Toronto Raptors (basketbol) ve Blue Jays (beyzbol) gibi birçok profesyonel spor takımı bulunur. Toronto sahne çalışmalarında da gelişmiştir ve İngilizce konuşulan ülkeler arasında üçüncü en büyük tiyatro merkezine sahiptir.

Montreal: Montreal, St. Lawrence nehriyle çevrilmiş, yer altında bulunan alış veriş merkezleri ve geçitleriyle ünlü, üç boyutlu bir kenttir. 3,3 milyon nüfusuyla Toronto'dan sonra ülkenin ikinci büyük şehridir. Quebec eyaleti nüfusunun yaklaşık yarısı Montreal'de oturmaktadır. Montreal, Paris'ten sonra ikinci büyük Fransızca konuşulan kenttir. Ancak kentte yaşayanların büyük bir bölümü hem İngilizce'yi hem de Fransızca'yı bilmektedir.