İspanya' da Eğitim

ispanya eğitimİspanya'da eğitim almak isteyen adayların eğitim alacakları şehirde hangi dilin konuşulduğuna dikkat etmeleri gerekir. İspanya'da ağırlıklı olarak İspanyolca, Katalanca, Galiçyaca ve Baskça konuşulur. İspanyolca İspanya'nın tek resmi dili olarak kabul edilir, diğer diller ise sadece otonom bölgelerde günlük hayatta kullanılan ana dildir. Güneybatı Avrupa, Biskay Körfezi, Akdeniz, Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında ve Pyrenees Dağları sınırında, Fransa'nın güneybatısında İber yarım adasında yer alan ve Parlementer Monarşi ile yönetilen bir Akdeniz ülkesidir.

İspanya 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler ise toplam 50 şehre ayrılmışlardır. Ayrıca iki de özerk şehir vardır. (Septe ve Melilla)

Ülkenin genelinde kışlar soğuk, yazlar sıcak ve kuru geçer. Yazın ortalama sıcaklık: 25 C°, kışın ortalama sıcaklık 9 C°' dir.

Ülke Adı: İspanya Krallığı (Spain – Espana)
Başkent: Madrid
Yönetim Biçimi: Meşruti Krallık
Resmi Dil: İspanyolca
Para Birimi: Euro
Para Birim Kodu:
Saat Farkı: Türkiye'den 1 saat geri
Ülke Telefon Kodu: 34
Uçuş Süresi: 3 saat 30 dakika
Part-Time Çalışma İzni:
Çalışma izni yoktur.

Tatil sezonu başladığında Almanya' dan, Polonya' dan ve Güney Amerika ülkelerinden özellikle tatil yörelerine birçok kişi çalışmaya gelmektedir. Costa Blanca yada Costa del Sol gibi turistik bölgelerde birçok Alman ve İngiliz de yerleşik olarak yaşamaktadır.

Yabancı dil olarak İngilizce ve Fransızca konuşulur. Genç İspanyollar yabancı dil olarak daha çok İngilizce'yi öğrenirken, yaşı büyük olan İspanyollar daha ziyade Fransızca bilmektedirler. Katalonya'da ki okullarda ve üniversitelerde çoğunlukla Katalanca öğretilmektedir, derslerde ve sınavlarda ise İspanyolca'yı kullanmak zorunludur.

İspanyol şehirleri hakkında bilgiler

Madrid: İspanya'nın başkentidir. İber Yarım adasının orta kesiminde yer alır. Zengin tarihi mirasının yanı sıra canlı bir kültür ve sanat merkezi olarak da önem taşır. Gelişmesi ve ülke ekonomisinde ağırlıklı bir rol kazanması yakın tarihe rastlar. Avrupa'nın en yüksek başkentlerinden biri olan Madrid, Orta Plato'nun dalgalı bir bölgesinde 635 m yükseklikte yer alır. Yüksek konumu ve hava kütlelerinin etkisine açık olması sebebiyle ani sıcaklık değişiklikleri sık görülür. Yaz ayları boğucu olup sıcaklık bazen 38°C'ye kadar ulaşır. Yıllık ortalama sıcaklık 5-24°C arasında değişir. Madrid'in temelde idari hizmetlere, bankacılık ve sigortacılığa dayanan ekonomisine, ulaşım ağının merkezinde olması ve turizmden kaynaklanan gelirler de önemli katkıda bulunur.

ispanyolca kurslarıBarselona: İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinin başkentidir. Yaygın dil Katalanca'dır. Katalan Bölgesinin en büyük şehri olan Barselona tarihi, sanatı, mimarisi, eğlencesi ile unutulmaz bir kenttir. Barselona'nın geçmişinin İspanya'dan daha eski olması ilginçtir. İstanbul'da İstiklal Caddesi neyse Barselona'da 2 km'ye yaklaşan uzunluğu ile Las Ramblas da odur. Kafeler, müzeler, alışveriş merkezleri, sokak müzisyenleri ve akrobatları ile çok hareketli bir caddedir. Kente damgasını vuran yerlerden biriside Akdeniz'in en hareketli limanı olan Barselona Limanıdır. Barcelona'dan bahsedip boğa güreşinden bahsetmemek olmaz. Kent Meydanında yer alan arena katalanlar ve turistler için ilgi çekici bir yerdir. Flamenko dansı yapamasanız da izleyebileceğiniz gece kulüpleri çok fazladır. Aslında Barselona demek eğlence demektir. Kentin her yanında eğlenebilecek yerler bulmak mümkündür. Kentlerin özgün renkleri vardır ve onları renkleri ile anımsarsınız. Barcelona için bu renkler "kırmızı ve siyah" dır.

Valencia: Comunidad Valenciana özerk bölgesinin başkentidir. Valencia’da Akdeniz iklimi yaşanır, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise serin geçer. Valencia Romalılar tarafından kurulmuş ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bölgeye Romalılar, Vizigotlar, Morslar ve Aragonlar göç ederek şehri ekonomik ve kültürel olarak zenginleştirmişlerdir. Demokrasi tekrardan yapılandırıldığında Valencia bölgesi özerklik kazanmıştır. Valencia zenginleşerek ve çeşitli konularda gelişerek İspanya'nın hem kültürel hem ekonomik açıdan önemli şehirlerinden biri durumundadır.