İrlanda' da Eğitim

İrlanda veya resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti Büyük Britanya Adası'nın batısında ki İrlanda Adası'nın yaklaşık altıda beşini kaplayan ve kuzeybatı Avrupa'da bulunan bir ülkedir. Kuzey doğu komşusu Birleşik Krallık'a bağlı olan Kuzey İrlanda’dır. İrlanda'nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George's Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. Devlet, 1921 yılında Serbest İrlanda Devleti adı altında İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı bir dominyon olarak kurulmuştur. İrlanda Cumhuriyeti'nde 4 eyalet bulunmaktadır: Leinstet, Munster, Connact ve Ulster.

Ülke adı : İrlanda Cumhuriyeti
Başkenti : Dublin
Yönetim biçimi : Parlamenter Demokrasi ve Anayasal Cumhuriyet
Resmi dil : İrlandaca (Galeik), İngilizce
Para birimi : Euro
Para birimi kodu : €, EUR
Saat farkı : 2 saat geridedir
Telefon kodu : 353
Üniversite/Master süresi : Lisans eğitim süresi 3 yıldır. Yüksek lisans eğitimi bir yıl sürmektedir.
Çalışma İzni : Yabancı öğrencilere haftada 20 saate kadar part-time çalışma izni verilmektedir.

İrlanda bir ada olduğu için, ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Yazın sıcaklıklar güneyde 16°C ile kuzeyde 14°C civarındadır. Kışlar nispeten sıcak geçer ve ortalama sıcaklık Ocak ayında 4°C ile 7°C arasındadır. Atlas Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar, ülkenin yıl boyunca yağış almasına yol açar. Ülkenin büyük çoğunluğu yıl boyunca yağışlıdır. Sis oldukça yaygın olarak görülür.

İrlanda'da Gal dili ve İngilizce olmak üzere iki resmi dili vardır. Tüm okullarda İrlandaca mecburi dildir ancak herkes İngilizceyi de çok iyi düzeyde bilir ve konuşur. İrlanda dilinin resmi ismi Galeik'dir.

Ülkede eğitime çok önem verilmekte olup, 6-14 yaş arasında eğitin-öğretim görmek mecburi ve ücretsizdir. Orta öğretim kurumları devlete bağlı olmayıp, çoğunlukla özel dini kurumlar tarafından yönetilir. Bu kurumlar genelde devlet desteği de alırlar. Yüksek öğrenim ise 1908 yılında kurulan Ulusal İrlanda Üniversitesi ve Dublin Üniversitesi tarafından sağlanır. İrlanda’ya seyahat edebilmek için İrlanda vizesi almanız gerekmektedir. Avrupa Birliği’ne üye olmasına rağmen, Schengen vizesi ile İrlanda'ya seyahat edilememektedir.

En Çok Tercih Edilen Şehirler

Dublin: İrlanda'nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Viking yerleşimlerinin merkezi olarak kurulmuştur. 2003'te yapılan bir ankete göre Dublin, Avrupa'nın yaşanacak en iyi başkenti seçilmiştir. Paris ve Londra'dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen (4 milyonun üzerinde) başkenttir. Nüfusun yaklaşık yarısı 25 yaş altındadır ve bu nedenle dünyanın en genç nüfusuna sahip yerlerden biridir. Özellikle 1990 lı yıllardan itibaren dünyanın dört bir yanından aldığı göç almaya başlamıştır. Dublin'de üç üniversite, birçok yüksek öğrenim kurumu ve dil okulları bulunmaktadır. Bu nedenle de İrlanda'nın en önemli eğitim merkezidir. İrlanda'nın genelinde olduğu gibi Dublin'de de ılıman bir iklim görülür.