Avustralya Eğitim Sistemi

Avustralya eğitim sistemi beş bölümden oluşmaktadır;
1. İlk ve orta dereceli okullar
2. Yüksek eğitime hazırlık
3. ELICOS kurumları: Yabancı öğrenciler için İngilizce dil öğrenimi verir. Ayrıca özel İngilizce dil okulları ve birçok üniversitenin kendi İngilizce dil kurumları vardır.
4. TAFE: Devletin Teknik ve Yüksek Öğrenim kurumlarıdır ve özel sektörün işbirliği ile staj sistemli mesleki eğitimi sağlar.
5. Üniversiteler

lisans diplomasıAvustralya' da okullar devlete ait veya özeldir. Okullardaki eğitimle ilgili en önemli sorumluluk, devlet ve yerel hükümet üzerindedir. Eğitim sistemi, eyaletlere göre ufak farklılıklar barındırsa da Avustralya' nın bütününde temel yapı aynıdır. Mesela Batı Avustralya, Güney Avustralya, Queensland ve Northern Territory bölgelerinde, 7 yıllık ilk öğretimin ardından 5 yıllık orta öğrenim gelmekte toplamda 12 yıl üniversite öncesi eğitim alınmaktadır. New South Wales, Victoria, Australian Capital Territory ve Tasmania bölgelerinde ise öğrenciler 6 yıllık ilk öğretimin ardından 6 yıllık orta öğrenimi tamamlayarak yine toplamda 12 yıl üniversite öncesi eğitim almaktadırlar. Her iki şekilde uygulanan sistemde de öğrenciler, orta öğrenimlerini tamamladıktan sonra mesleki eğitime (TAFE) veya üniversiteye devam etme hakkına sahiptirler.

Üniversitelerin ise tamamı devlet tarafından finanse edilir. Devlet tarafından denetlendikleri için kural ve belli standartlara uymak zorundadırlar. Avustralya eğitim sistemi, İngiliz ekolüne yakındır ve üniversite diplomaları tüm dünyada ve ülkemizde de YÖK tarafından kabul görmektedir. Avustralya üniversiteleri endüstriyel sektörle çok yakından çalışmakta ve yüksek derecede öğretmen katılımı içeren modern ve dinamik eğitim ortamlarının da yardımıyla teorik bilgiyle iş tecrübesini birleştirmek isteyen öğrencilere büyük fırsatlar sunmaktadır.

Avustralya üniversiteleri, federal hükümet ve devlet tarafından denetlendiği, belli bir standart ve kalitenin altına inmediği için dünyanın önde gelen üniversiteleri arasına girmeyi başarmıştır.

Avustralya'da sistem ve okullar

Avustralya'da eğitim yılı Kuzey yarım küredeki İngiltere, Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerinden farklı olarak Şubat ayında başlar. Şubat ayından Aralık ayına kadar devam eden eğitim yılı için yabancı öğrencilerin son başvuru tarihi Ekim ayı içerisindedir. Bazı üniversite ve meslek okulları sömestre arasında da öğrenci kabul edebilirler. Yabancı öğrenciler, devlet okullarının tümüne ve özel okulların büyük bir kısmına kayıt olabilirler. Bazı özel okullar ise sadece yabancı öğrencileri kabul etmektedir.

Uluslararası öğrenci kabul eden okullar ilk olarak devletten veya bölgenin eğitim bakanlığından, ilgili meslek ve sanayi kuruşlarının eşliğinde onay almalıdır. Daha sonra Eğitim-Öğretim ve Gençlik İşleri Bakanlığı (DEETYA veya DETYA) kayıt olmuş okulların merkezi tescillerini (CRICOS) yapmaktadır.

Foundation
dil okullarıAvustralya'da bir öğrenci üniversiteye başlamadan önce toplam 12 yıl eğitim alır fakat bu süre Türkiye'de liseyi 3 yılda tamamlamış adaylar için 11 yıldır. Bu sebeple 3 yıllık lise mezunu Türk öğrenciler lise eğitimlerinden sonra mutlaka 1 yıl üniversite hazırlık yılı (Foundation) okumak zorundadır. Hazırlık yılından hedeflenen amaç yabancı öğrencilere kendi ülkelerinde gördükleri öğrenimden Avustralya'daki üniversite öğrenimine eksiksiz geçiş yapabilmeleri ve öğrenimlerine devam edebilmeleri için gerekli bilgi ve becerileri sağlamaktır. Hazırlık yılının içerikleri sözel, işletme veya fen gibi dallara ayrılmıştır. Üniversiteler lisans derecesi için eğitim almak istediğiniz alana göre sizi uygun dalda foundation sınıfına yerleştirir ve daha sonra gireceğiniz lisans bölümü için de geçici bir yer (şartlı kabul) ayırırlar.

Avustralya' da derslerin en az %80'ine katılmak vize şartıdır. Yani derslere devam zorunluluğu bulunmaktadır.

ELICOS
ELICOS (English Language Intensive Courses For Overseas Students - Yabancı Öğrenciler için Yoğun İngilizce Dil kursları ) merkezlerine İngilizce dil eğitimi almak için onlarca ülkeden öğrenci gelmektedir. Avustralya' da akredite edilmiş ve eğitim kalitesi onaylanmış 100'ün üzerinde ELICOS merkezi bulunmaktadır. ELICOS Derneği, İngilizce eğitiminin düzenlenmesi için kurulmuş bağımsız bir organizasyondur. Aynı zamanda, hükümet ile iletişim kanalı olarak da faaliyet göstermektedir. Bu durum, sadece öğretimin değil, Avustralya'da İngilizce eğitimi gören öğrencilere sağlanan destek ve hizmetlerin kalitesinin de garanti altında olmasını sağlamaktadır. ELICOS dersleri, derslerin ve öğretmenlerin kalite standartlarını belirleyen National Accredition Scheme (NEAS) tarafından onaylanmaktadır.

ELICOS eğitim programlarının süreleri min. 4 hafta ile max. ile 60 haftadır. Tüm eyaletleri kapsayan (Victoria hariç) ELICOS merkezlerinin akreditasyon sistemi NEAS (National ELICOS Accreditation Scheme) tarafından düzenlenmektedir.

TAFE Programları
Avustralya' da TAFE sistemi, farklı bir kariyer imkanı sağlamak için mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşur. Avustralya mesleki eğitim seçenekleri, çok sayıda mesleğe giriş yapmak için bir basamak olarak düşünülebilir. Özellikle, üniversitelere daha kolay geçiş ve kabul almak isteyenler, yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler, kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler, üniversite öğrenimine pratik beceriler katmak isteyenler için ideal programlardır.

Mesleki eğitimin pratiğe yönelik yapısı sayesinde öğrenciler eğitimleri boyunca son gelişmelerden yararlanabilmekte, en son ekipmanı ve tesisleri kullanabilmektedir. Bu okullardan mezun olan öğrenciler film yapımcılığı, fotoğrafçılık, multimedia design, animasyon, güzel sanatlar, moda tasarımı ve üretimi gibi alanlarda sanatsal kariyerlerine başlayabilmektedir. TAFE okulları mesleki eğitime artı olarak, başlangıç düzeyinden ileri düzeye kadar İngilizce kursları da vermektedirler.

ingilizce kursuBirçok TAFE okulunun Avustralya'daki üniversitelerle bağlantıları vardır. Bazı TAFE okulları bir üniversite tarafından idare edilmekte ve üniversite kampüsünü paylaşmakta, bazı okullar ise yakınlarındaki üniversitelerle işbirlikleri kurmaktadırlar. Bu bağlantılar sayesinde öğrenciler mesleki eğitim veren programları bitirdikten sonra üniversiteye geçiş yapabilirler. Bu sebepledir ki, TAFE programlarına 'degree programs' veya 'university transfer programs' denir.

TAFE Programlarının avantajları şöyledir;
- Üniversiteden kabul almak TAFE programlarından kabul almaktan daha zordur.
- TAFE için istenilen İngilizce seviyesi üniversitelere göre daha düşüktür.
- Okuduğunuz dersler üniversiteye geçişte kredi transferine izin verir. Mesela bir TAFE programını tamamladıktan sonra derslerinizi saydırarak üniversiteye geçiş hakkınız vardır.
- Ayrıca TAFE dersleri, geniş bir pratik uygulama alanına sahiptir.

Avustralya Üniversiteleri hakkında detaylı bilgi ve anlaşmalı çalıştığımız okullar için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Öğrenciler İçin Çalışma İzni
Avustralya' da öğrencilerin haftada 20 saat ve tatil zamanlarında da full-time olarak çalışma izni vardır. Öğrenci vizesi aldığınızda sahip olacağınız çalışma izniniz derslerinize başladıktan sonra aktif olur.