Site içi arama...
Güncel yurtdışı eğitim duyuruları Yurtdışı Eğitim Duyuruları

Türkiye ABD vize yasağının F1 J1 ve B1-B2 başvurularına etkisi

ABD Büyükelçiliği 08 Ekim 2017 tarihinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ABD misyonunun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, büyükelçiliğimiz ve konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır." ifadeleri kullanılmıştır.

Bu açıklamayla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının belirsiz bir süreyle ABD vize türlerine başvurması mümkün olmayacaktır.

F1 öğrenci vizesi

Mevcut durumda Amerika'da dil eğitimi veya üniversite okumak amacıyla kayıt olan adayların vize başvurusu yapması mümkün değildir. Adayların eğitim tercihlerini değiştirmesi veya ilişkilerin düzelip tekrar başvuruların açılmasını beklemesi gerekmektedir.

J1 vizesi - work and travel, internship, career training

Work and Travel amacıyla J1 türü vize alması gereken adayların başvuru tarihleri Mart 2018 yılında başlayacağından şimdilik WAT katılımcılarını etkileyen bir durum söz konusu değildir. Belirtilen tarihe kadar ilişkilerin normalleşmesi beklenmektedir. internship, career training adaylarının ise başvuru yapması şimdilik mümkün değildir.

B1-B2 turist vizesi

Seyahat, iş veya farklı sebeplerle B1-B2 vizesine başvuru yapılması mümkün değildir. Başvuru sahiplerinin ülkeler arası ilişkilerin düzelmesini ve tekrar başvuruların açılmasını beklemesi gerekmektedir.

Elinde geçerli ABD vizesi olanlar mevcut gelişmelerden etkilenmeyecektir.

Türkiye'ye seyahat etmek isteyen Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları için de T.C. Washington Büyükelçiliği ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldığını duyurmuştur.

Yabancıların durumu nedir?

Türkiye'de yaşayan yabancı uyrukluların ve ABD vizesine Ankara ve İstanbul'dan başvuran İran vatandaşlarının da mevcut açıklama çerçevesinde Amerika Birleşik Devletleri diplomatik misyonlarında göçmen olmayan vize başvurusu yapmaları mümkün olmayacaktır.


SIK SORULAN SORULAR sayfasına geri dönmek için tıklayınız.